از افزایش قدرت خرید تا تضمین تامین كالاها

اصلاحات یارانه ای دولت چطور عملیاتی شد؟

اصلاحات یارانه ای دولت چطور عملیاتی شد؟ به گزارش میزان سنج سرانجام بعد از چند ماه گمانه زنی، دولت سیزدهم از چند روز قبل اصلاحاتی در نظام پرداخت یارانه ای کشور به وجود آورد که بررسی ها نشان از موفقیت آن در افزایش قدرت خرید مردم دارد.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، از سال ۱۳۸۹ و همزمان با اجرای گام نخست هدفمندی یارانه ها، دولت احمدی نژاد یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی را برای هر ایرانی در نظر گرفت. این یارانه که برای بیشتر از ۱۱ سال پرداخت شد، به مرور زمان و با روند صعودی تورم، میزان تاثیرگذاری خویش را به شکل قابل توجهی از دست داد.
در آبان ۱۳۹۸ و همزمان با تغییر قیمت بنزین هم یارانه جدیدی در چارچوب سبد معیشتی خانوار به حساب ۶۰ میلیون ایرانی واریز شد که این مبلغ هم در گذر زمان، اثرگذاری خویش را تا حد زیادی از دست داد. باید به این معادله، وضعیت ارز ۴۲۰۰ تومانی را هم اضافه کرد. ارزی که بنا بود با تأمین ارزانقیمت مواد اولیه تولید کالاهای اساسی، قیمت این محصولات را پایین نگه دارد اما در عمل موفقیت چندانی نداشت و البته آنطور که خیلی از فعالان اقتصادی می گویند، خود به بستری جدید برای رانت و فساد بدل شد.
دولت سیزدهم از آغاز شروع به کار خود از ضرورت ایجاد اصلاحاتی جدید در نظام پرداخت یارانه صحبت کرد و ارز ۴۲۰۰ تومانی هم یکی از اصلی ترین موضوع هایی بود که مسؤلان دولتی از ضرورت تغییر در ساختار اجرای آن خبر می دادند. هرچند از زمان تحویل لایحه بودجه در آذر ماه سال گذشته، بحث بر سر حذف این ارز مطرح شده بود اما سرانجام بعد از چند ماه مذاکره و بررسی در مجلس، نمایندگان اعلام نمودند که اختیار تصمیم گیری در این حوزه را به دولت می دهند، با این شرط که راهی برای حفظ قدرت خرید مردم و پشتیبانی از آنها پیشبینی شود.
سرانجام دولت چند روز پیش از برنامه خود رونمایی نمود. بدین سان برای ۹ دهک جامعه، مبالغ ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی واریز شد و دولت یارانه دو ماه را به شکل یک جا به حساب سرپرستان خانوار واریز کرد. هرچند بناست از دو ماه دیگر کالابرگ الکترونیکی وارد چرخه پشتیبانی از مردم شود اما بررسی ها نشان داده است که همین یارانه هم توانسته قدرت خرید مردم را افزایش دهد.
با وجود افزایش قیمت ۴ قلم کالای اساسی همچون مرغ، تخم مرغ، روغن و لبنیات از امروز(۲۲ اردیبهشت ماه)، با محاسبات صورت گرفته قدرت خرید ۹ دهک افزایش پیدا کرده است؛ برای مثال یک خانواده ۴ نفره در دهک اول شهری، نفری ۴۰۰ هزار تومان و مجموعا یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان یارانه دریافت می کنند. هزینه خرید مرغ، تخم مرغ، شیر، پنیر و انواع روغن این خانواده پیش از اصلاح قیمت ها ۲۴۱ هزار تومان بود که با تغییر قیمت این اقلام، ۵۶۸ هزار تومان خواهد شد. این یعنی هزینه این خانواده ۳۲۷ هزار تومان افزایش پیدا کرده است. همینطور میزان یارانه خالص دریافتی این خانواده نسبت به یارانه قبلی یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده، این یعنی قدرت خرید این خانواده در ۴ کالای ذکر شده ۹۲۳ هزار تومان زیادتر شده است. در ارتباط با سایر خانوارها هم بررسی ها نشان از افزایش قدرت خرید مردم با دریافت حمایت های تازه دارد، تغییراتی که امکان اجرای آن در سالهای قبل هم وجود داشت و علت بزرگی تغییرات، نادیده گرفتن امکانات در سالهای گذشته است.
تمرکز بر ترمیم طولانی مدت قدرت خرید مردم
جعفر خیرخواهان – اقتصاددان – در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: موضوعی که نمی توان در آن تردیدی کرد این است که اقتصاد ایران در حدود ۱۰ سال گذشته، کوچکتر شده و با مشکلاتی جدی دست و پنجه نرم کرده است. از تحریم های طولانی مدت گرفته تا مشکلات غیرقابل پیشبینی مانند شیوع ویروس کرونا، همگی دست به دست هم دادند تا شرایط را برای اقتصاد ما دشوار کنند.
وی با اشاره به اینکه مردم در این شرایط از دولت توقع حمایت دارند، بیان نمود: یارانه ۴۵ هزار تومانی که در زمان احمدی نژاد پرداخت می شد یک ارزشی داشت، اما امروز این یارانه عملا امکان تاثیرگذاری خویش را از دست داده بود. در سالهای قبل امکان آنکه اصلاحاتی در این حوزه صورت گیرد وجود داشت اما به نظر می آید که دولت گذشته در سالهای پایانی تنها روزشمار انتهای دوره اش را گذاشته بود و هیچ برنامه اصلاحی را اجرا نمی کرد.
این اقتصاددان با اشاره به اینکه فاصله بوجود آمده میان قیمت ها و قدرت خرید مردم به سادگی پر نمی گردد، تشریح کرد: با افزایش میزان یارانه نقدی در ایام گذشته این امید به وجود آمده که تغییراتی در قدرت خرید مردم ایجاد شود، اما حقیقت این است که این تحولات به شکل یک مُسکن عمل می کنند و اقتصاد ما که در سالهای گذشته فرصت اصلاحات کلان را از دست داده است، امروز باید به ضرورت انجام این اصلاحات برای ترمیم طولانی مدت قدرت خرید مردم تمرکز کند.
خیرخواهان ضمن اشاره به ضرورت ارتباط دقیق میان دولت و مردم، تصریح کرد: دولت باید به شکل دقیق به مردم توضیح دهد که اقتصاد کشور را در چه شرایطی تحویل گرفته و اصلاحاتی که در دستور کار قرار داده با چه هدفی اجرایی می شوند. در واقع این تغییرات باید یک متولی مشخص داشته باشد تا هم به مردم شرایط را توضیح بدهد و هم روش اجرای سیاست های تازه را تشریح کند تا اگر شرایط به نفع مردم تغییر نمود، آنها در جریان این تغییرات باشند.
در کنار بحث افزایش قدرت خرید مردم، دولت باید اعلام نماید که تأمین کالاهای موردنیاز آنها هم بدون هیچ مشکلی صورت خواهد گرفت و جامعه نباید از این محل نگرانی داشته باشد، موضوعی که فعالان اقتصادی هم آنرا تایید می کنند.
هیچ نگرانی بابت تأمین نیاز مصرفی مردم وجود نخواهد داشت
غلامعلی فارغی – رئیس انجمن ملی طیور ایران – در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت تأمین گوشت مرغ مصرفی کشور اظهار داشت: خوشبختانه در ماه های گذشته، جوجه و مرغ به اندازه نیاز کشور تأمین شده و هیچ نگرانی برای توزیع مرغ و تأمین نیاز مصرفی مردم وجود نخواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه در این شرایط باید وضعیت تولیدکنندگان را هم رصد کرد، اظهار داشت: با عنایت به حمایت های صورت گرفته از جانب دولت، مردم در بازار مصرفی امکان خرید خواهند داشت، اما با عنایت به تحولاتی که در بخش تولید رخ داده، باید مراقب بود که تولیدکننده با صدمه جدی مواجه نشود و امکان تولید محصولات خویش را همچنان داشته باشد.
به قول فارغی، بحث تأمین ارز و تأمین نقدینگی واحدهای تولیدی، یکی از اصلی ترین خواسته هایی است که تولیدکنندگان دارند تا در آینده هم بتوانند نیاز کشور را تأمین کنند. هم اکنون اما مرغ به اندازه کافی ساخته شده و مردم بابت خرید آن هیچ محدودیت و نگرانی نباید داشته باشند.
منبع:

5.0 / 5
205
1401/02/23
13:13:08
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۳ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش