با ممنوعیت عرضه بدون شناسه لوازم یدكی خودرو صورت می گیرد

اختتام سوداگری در تولید و توزیع لوازم یدکی قاچاق

اختتام سوداگری در تولید و توزیع لوازم یدکی قاچاق میزان سنج: سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به پایان فرصت ثبت شناسه کالا و کد رهگیری برای 5۳ قلم لوازم یدکی از روز ۱5 مرداد، اصرار کرد با این وجود سوداگری با جان و مال مردم در تولید و توزیع لوازم یدکی قاچاق و غیر استاندارد تمام می شود.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، از امروز (شنبه ۱۵ مرداد ماه) فرصت ثبت شناسه کالا و کد رهگیری برای ۵۳ قلم لوازم یدکی تمام می شود و عرضه بدون شناسه لوازم یدکی و قطعات خودرو از این تاریخ ممنوع خواهد بود؛ بر این اساس ثبت «کد نقش» فعالان حوزه لوازم یدکی و قطعات خودرو در سامانه جامع تجارت ضروریست.
شناسه دار کردن لوازم یدکی و قطعات و نظم بخشیدن به بازار تولید، واردات و توزیع آن می تواند مانع از تکرار تجربیات تلخ گذشته شود. به صورت آزمایشی در مرحله اول، طرح شناسنه دار کردن کمک فنر و باطری خودرو اجرا شد. ۵۳ قلم از اقلام لوازم یدکی و قطعات خودرو نیز از ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ حق توزیع بدون شناسه کالا ندارند و فعالان تولیدی، وارد کننده و توزیع کننده بایستی با ثبت کد نقش خود در سامانه جامع تجارت، ادامه فعالیت دهند؛ در غیر این صورت فعالیت آنها غیر قانونی خواهد بود و از طرف بازرسان با متخلفان برخورد می شود.
این ۵۳ قلم شامل موارد زیر هستند:
عرضه بدون شناسه لوازم یدکی مشمول طرح، مصداق بارز قاچاق است
امید قالیباف- سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت- در ارتباط با این مورد (ممنوعیت عرضه بدون شناسه لوازم یدکی و قطعات خودرو) به ایسنا اعلام نمود: چنانچه پس از این تاریخ، بازرسان، لوازم یدکی مشمول طرح را بدون شناسه در سطح عرضه مشاهده کنند، مطابق قانون، قاچاق محسوب شده و نسبت به جمع آوری آن اقدام خواهد شد.
وی ادامه داد: برآورد می شود از ارزش ۱۳ میلیارد دلاری بازار لوازم یدکی، ۳۰ درصد کالای قاچاق و تولیدات بی کیفیت باشد که به ترتیب سه میلیارد دلار سهم قاچاق و یک میلیارد دلار هم سهم تولید غیر استاندارد است.

سخنگوی وزارت صمت ضمن تاکید بر این که این حجم وسیع از قاچاق و تولید بی کیفیت برای کالایی که با جان مردم سر و کار دارد، به هیچ وجه قابل پذیرش نمی باشد، خاطرنشان کرد: ساماندهی بازار لوازم یدکی از اولویت های وزارت صمت در دولت سیزدهم ساماندهی است که بعد از ماه ها جلسات هماهنگی با بیش از ۱۱ دستگاه حاکمیتی و اتحادیه ها و تشکل های خصوصی، در گام اول، ۵۳ قلم لوازم یدکی که ۸۰ درصد مصرف بازار را شامل می شود از ۱۵ مرداد الزام به درج شناسه و کد رهگیری دارند. پیش از این، باتری و کمک فنر نیز مشمول درج شناسه کالا و کد رهگیری شده بودند.
قالیباف تصریح کرد: برای اولین بار از یک مدل تعاملی_اقناعی برای ساماندهی یکی از پیچیده ترین بازارها استفاده شده است و مقرر است رسانه ملی، پایش بازار لوازم یدکی را کاملا رصد کند تا علاوه بر رفع نقاط ضعف در اجرا، نتایج آنرا نیز به استحضار مردم برساند. نتیجه این مدل جدید، آن شده که اجماع خوبی میان تولیدکنندگان و توزیع کنندگان ایجاد شود تا اجرای طرح را آسان تر می کند.
این مقام مسئول در وزارت صمت، لوازم یدکی موجود در بازار را در چهار گروه قاچاق محرز، بدون منشاء، تولید داخل، و واردات، تقسیم بندی کرده و اظهار داشت: تکلیف کالای قاچاق محرز که مطابق قانون مشخص است اما، اگر در شبکه توزیع، کالاهایی وجود دارند که از آن با عنوان"بدون منشاء" نام می بریم، واحد عرضه کننده با تایید کمیته فنی اتحادیه ذی ربط، یک هفته زمان دارد تا نسبت به گرفتن شناسه کالا از راه سامانه جامع تجارت اقدام نماید.

گام دوم ساماندهی بازار لوازم یدکی مشمول ۱۵۰ قلم کالاست
سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، گام دوم ساماندهی بازار لوازم یدکی را شامل ۱۵۰ قلم خوانده که بعد از اتمام عملیات اجرائی مرحله اول شروع خواهد شد، متذکر شد: روی دیگر سکه حذف قاچاق لوازم یدکی دادن بازاری به ارزش چهار میلیارد دلار به قطعه سازان است که باید از این فرصت بخوبی استفاده گردد. در عین حال هدف بزرگ دیگری که ساماندهی بازار لوازم یدکی دنبال می کند، بروز شدن استانداردهاست؛ چونکه به علت عدم شفافیت در این بازار، گاها استاندارها ۵۰ سال است بروز نشده که این مشکل، علاوه بر اشکال در ایمنی وسایل نقلیه، بر آلودگی هوا نیز موثر است.
قالیباف پیشبینی کرد: بازار لوازم یدکی در سطح عرضه، شاهد یک دگرگونی اساسی خواهد شد و از شکل سنتی فعلی به سمت شیوه های نوین و قابل نظارت، نظیر هایپرهای لوازم یدکی یا فروش از راه شبکه های مجازی تغییر خواهد نمود.

۵.۳ میلیون دستگاه خودرو و ۹ میلیون موتورسیکلت در شرایط اسقاط اند
وی ضمن اشاره به فرسودگی وسایل نقلیه، اظهار داشت: برآورد می شود سه میلیون و ۵۰۰ هزار خودرو و بیش از ۹ میلیون موتورسیکلت در شرایط اسقاط قرار دارند که فعلا از آنها استفاده می شود؛ پایش بازار لوازم یدکی به این بخش، تا رسیدن به سازوکارهای تشویقی برای اسقاط، کمک خواهد نمود.
سخنگوی وزارت صمت در انتها با اشاره به اینکه مصرف کنندگان نیز می توانند از راه سامانه اصالت سنجی، از خرید کالای خود اطمینان حاصل کنند، سفارش کرد: بدون همراهی مصرف کنندگان، حذف لوازم یدکی بدون استاندارد و قاچاق ممکن نیست؛ ازاین رو وزارت صمت از همه مصرف کنندگان لوازم یدکی درخواست می کند از فروشگاه های معتبر و لوازم یدکی دارای شناسه خرید خودرا انجام دهند.
منبع:

5.0 / 5
186
1401/05/15
10:09:14
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش