در گفت و گوی مهر با دبیر كانون سراسری انبوه سازان:

کام تلخ مردم در بخش مسکن

کام تلخ مردم در بخش مسکن به گزارش میزان سنج، دبیر کانون سراسری انبوه سازان اظهار داشت: وزرای سابق راه و شهرسازی وعده ساخت یک میلیون پانصد هزار واحد مسکن را داده بود اما هنوز متولیان موفق به انجام و تحقق این وعده نشده اند.به گزارش میزان سنج به نقل از مهر؛ وزیر سابق راه و شهرسازی وعده ساخت یک میلیون مسکن را در سال داده بود اما طی یک سال، هنوز متولیان این بخش موفق به انجام این وعده و تحویل یک واحد هم نشده اند. در عین حال وعده تحویل زمین به انبوه سازان نیز هنوز در حد حرف باقی مانده است.
با توجه به رکود و تورم که دامنگیر بخش مسکن می باشد و وعده های دولت سیزدهم هنوز در حد وعده مانده و دولت گذشته نیز تمایلی به ساخت مسکن نداشت حالا خرید خانه برای مردم به یک رؤیا تبدیل گشته است.
ناگفته نماند که پس از پروژه مسکن مهر که در دولت های نهم و دهم خیلی ها را خانه دار کرد اما در دولت یازدهم و دوازدهم عملاً ساخت و ساز مسکن بطور کامل تعطیل شد و این اغاز گرانی قیمت مسکن می باشد. با این وجود فشارهای مجلس به مسئولان دولت دوازدهم سبب شد تا ساخت مسکن ملی در سال ۹۷ کلید بخورد که متأسفانه تا حالا نتیجه ای در برنداشته و قیمت مسکن در کلانشهرها همچنان روند صعودی دارد.
فرشید پور حاجت؛ دبیر کانون سراسری انبوه سازان درباب وضعیت ساخت مسکن ملی به خبرنگار مهر اظهار داشت: بازگشت ساخت مسکن دولتی پس از مسکن مهر در سال ۹۷ به نام اقدام ملی مسکن استارت خورد. برای اجرای این طرح با انبوه سازان نشست هایی برگزار و راهکارهایی برای برون رفت از مشکلات مسکن ارائه شد که با وجود همه این جلسه ها متأسفانه همراهی از طرف وزارت راه و شهرسازی در دولت دوازدهم انجام نشد.
وی در ادامه بیان کرد: باتوجه به بی ثباتی اقتصادی که طی سالهای متوالی وجود دارد، دولت ها گوش شنوایی برای شنیدن ندارند که بخش خصوصی می تواند کمک حال ساخت مسکن باشد. به عنوان مثال در سال ۹۷ ساخت ۱۵ هزار مسکن آغاز شد اماا لزامات آن برای جهش تولید ایجاد نشد. قبل از این دولت ها زمینهای خودرا برای ساخت مسکن در اختیار انبوه سازان قرار نمی دادند اما باتوجه به طرحی که مجلس برای ساخت مسکن ارائه کرد دولت موظف شد تا به زمین در اختیار بخش خصوصی قرار دهد.
پاس کاری در ساخت مسکن
وی در ادامه روند ساخت مسکن ملی را اینطور بیان کرد: با ساختار موجود مسکن ملی دولت می خواهد نقش پیمانکار بزرگ را ایفا کند و تفاهم نامه هایی بین راه و شهرسازی، فرمان امام و بنیاد مسکن هم به امضا رسیده است اما در اخر همه به انبوه سازان ختم می شود.
وی بیان کرد: بخش خصوصی و انبوه سازان درباب ساخت مسکن عقبه شفافی دارند و می توانند کمک بزرگی برای ساخت مسکن باشند چونکه باتوجه به این رویه کام مردم دربخش مسکن شیرین نخواهد شد.
اصلاحات در بخش مسکن باید ایجاد شود
دبیر کانون سراسری انبوه سازان درباب افزایش قیمت مسکن ملی نیز اظهارداشت: در زمان شروع ساخت مسکن ملی قیمت هر متراژ ۲ ملیون و۳۰۰ هزار تومان بود اما امروزه می توان به جرأت اظهار داشت که قیمت آن بالای ۸ میلیون تومان است اما اعلام نمی گردد، چونکه مردم توان پرداخت اقساط آنرا ندارند، در نتیجه چطور می توانند این افزایش را قبول کنند.
فرشید پور حاجت در آخر درباب کارهایی که وزیر آینده می تواند به بخش مسکن کمک نماید اظهار داشت: وزیر جدید باید اصلاحاتی را در بخش مسکن داشته باشد، چونکه تا حالا راهکارهای ارائه شده منجر به کنترل موجب تورم نشده است اما اگر بخواهیم مقابل فاجعه تورمی در بخش مسکن را بگیریم نیازمندیم که تعامل با بخش خصوصی ایجاد شود امید می رود که با برنامه ریزی دقیق بتوان در جهش تولید مسکن موفق بود.


منبع:

5.0 / 5
287
1401/09/06
12:21:44
تگهای خبر: تولید , خرید , دولت , ركود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش