ادامه كش و قوس ها بر سر قیمت گندم

از حجتی اصرار از بقیه انكار

از حجتی اصرار از بقیه انكار میزان سنج: نرخ خرید تضمینی محصولات كشاورزی بعد از هفت ماه تاخیر و كش و قوس هنوز تصویب و ابلاغ نشده است و با وجود اظهارات سخنگوی دولت در خصوص افزایش نیافتن قیمت گندم، یك مقام مسئول در وزارت جهاد كشاورزی تصریح كرد كه حجتی همچنان روی حرف های خود برای افزایش یافتن نرخ خرید تضمینی محصولات كشاورزی اصرار دارد.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، برپایه قانون تضمین خرید محصولات كشاورزی مصوب سال ۱۳۶۸ دولت موظف است پیش از فصل كشت هر سال ( تا آخر شهریورماه) نرخ خرید تضمینی محصولات كشاورزی مورد اشاره در این قانون را تصویب و اعلام نموده و محصولات مورد نظر را در فصل برداشت شان از كشاورزان خریداری كند.

این در حالی است كه بعد از گذشت حدود هفت ماه از آنچه كه این قانون برای دولتمردان مشخص كرده، هنوز خبری از نرخ های تضمینی نیست و كشاورزان بلاتكلیف اند. جالب تر این كه دو محصول گندم و كلزا به فصل برداشت رسیده و به قول حسن حنان – معاون بازرگانی داخلی شركت بازرگانی دولتی – تابحال بالغ بر ۱۲ هزار و ۴۳۱ تن گندم به ارزش ۱۶ میلیارد و ۱۶۰ میلیون تومان و بیش از ۹۹۳۳ تن كلزا به ارزشی بالغ بر ۲۷۶ میلیون و ۶۴۵ هزار تومان از كشاورزان استان های ایلام، خوزستان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، فارس، كرمان و هرمزگان به صورت علی الحساب و با نرخ تضمینی سال قبل خریداری شده است.

وی اضافه كرد: با عنایت به اظهارات اخیر سخنگوی دولت مشخص نمی باشد كه این قیمت افزوده می شود یا خیر، ازاین رو محصولات خریداری شده از كشاورزان طی هفته های گذشته برپایه نرخ سال قبل و بدون تغییر محاسبه شده اند و از این پس هم با قیمت های سال گذشته گندم و كلزا را خریداری می كنند.

این اظهارات و خبرهای انتشار یافته در بعضی رسانه ها در خصوص اعلام شدن نرخ خرید تضمینی گندم بدون تغییر در حالی مطرح شده است كه یك مقام مسئول در وزارت جهاد كشاورزی در این باره به ایسنا اظهار داشت كه هنوز هیچ نرخی برای محصولات كشاورزی كه در قانون تضمین خرید محصولات كشاورزی هم به آن اشاره شده است، در شورای اقتصاد تصویب و ابلاغ نشده و شخص وزیر جهاد كشاورزی همچنان روی نرخ های پیشنهادی محاسبه شده در این وزارتخانه اصرار دارد.

وی اضافه كرد: گرچه همچنان شاهد مخالفت سخنگوی دولت برای افزایش نرخ خرید تضمینی محصولات كشاورزی بخصوص گندم هستیم ولی حتی اگر دولت بنایی برای افزایش قیمت این محصولات ندارد باید آن را در شورای اقتصاد تصویب كرده و ابلاغ كند كه هنوز هیچ چیز مشخص نمی باشد.

این مقام مسئول در وزارت جهاد كشاورزی خاطرنشان كرد: حجتی طی ماه های اخیر به این دلیل روی افزایش نرخ تضمینی محصولات كشاورزی اصرار و تاكید داشته كه هزینه تولید برای كشاورزان افزایش یافته و باید نرخ ها به گونه ای ابلاغ و تصویب شود كه جبران كننده این هزینه ها باشد و كشاورزان بتوانند بعنوان یكی از زحمت كشت ترین تولیدكنندگان در كشور از حاصل دست رنجشان حداقل سود منطقی را ببرند؛ ازاین رو همچنان شاهدیم كه آقای وزیر روی قیمت های پیشنهادی وزارتخانه اش اصرار دارد و هیچ چیز به صورت قطعی مشخص نمی باشد.

به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، در چنین شرایطی كشاورزان در حالیكه محصولاتشان به فصل برداشت رسیده و آنها را به دولت تحویل می دهند و بلاتكلیف هستند و نمی دانند چقدر دولت می خواهد به آنها بابت خرید محصول شان پول پرداخت كند.
5.0 / 5
4777
1397/01/25
22:39:48
تگهای خبر: تولید , خرید , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۶ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش