میوه هم طلا شد!

میوه هم طلا شد! میزان سنج: انواع میوه طی هفته های گذشته با افزایش قیمت مواجه شده و قیمت آن در بازار مصرف از خیابانی به خیابان دیگر و از مغازه ای به مغازه دیگر متفاوت می باشد كه رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی می گوید این شرایط فقط برای بازار خرده فروشی نیست بلكه قیمت ها در بازار مركزی میوه و تره بار هم، مثل طلا ساعتی تعیین می گردد و نظارت مناسبی در این زمینه نیست.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، طی هفته های گذشته قیمت انواع میوه نسبت به گذشته با افزایش چشمگیری مواجه شده و بر مبنای آخرین آمار بانك مركزی از متوسط قیمت خرده فروشی بعضی از مواد خوراكی در تهران در هفته منتهی به ۲۵ خرداد ماه گروه میوه های تازه با ۲۸ درصد افزایش قیمت نسبت به هفته مشابه ماه قبل و ۳۷.۳ درصد افزایش قیمت نسبت به هفته مشابه سال قبل مواجه شده است. كه در این میان گیلاس با ۴۶.۴ درصد، پرتقال درجه یك با ۵۶.۲ درصد، موز با ۶۰.۳ درصد و هندوانه با ۷۵.۴ درصد بیشترین افزای قیمت را در بازار میوه تجربه كرده اند.

در چنین وضعیتی قیمت میوه ها از مغازه ای به مغازه دیگر و از كوچه و خیابانی به كوچه و خیابان دیگر متفاوت می باشد كه البته به قول رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی، این فاصله قیمت میوه ارتباطی با فروشندگان میوه ندارد و آنها فقط توزیع كننده این محصولات هستند و خودشان در تهیه بار با چنین مشكلی مواجهند و انواع میوه را از مركز میوه و تره بار با قیمت های مختلفی خریداری می كنند.

میوه سر شب ارزان تر است!

به گفته اسدالله كارگر، نظم و نظامی در فروش میوه میدان مركزی میوه و تره بار بعنوان مركز عمده فروشی وجود ندارد؛ به گونه ای كه از ساعت ۲۱ هر شب تا پاسی از نیمه شب كه خرید و فروش میوه در میدان مركزی آغاز می شود، فروشندگان عمده هر ساعت یك قیمت را در میدان مركزی عرضه می كنند و میوه فروشان مجبورند میوه را ساعتی خریداری كنند؛ یعنی هر قدر از این ساعات می گذرد قیمت میوه ها بیشتر می گردد.

وی اظهار نمود كه در چنین شرایطی فروشندگان میوه به غیر از هزینه های تبعی مغازه های خود كه از منطقه ای به منطقه دیگر فرق می كند، عموما به علت ساعتی بودن قیمت ها، مجبورند میوه های خریداری شده خویش را با قیمت های متفاوتی در بازار مصرف عرضه كنند.

به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، در این شرایط كه بازار مركزی میوه و تره بار بعنوان پایگاه عمده فروشی میوه وتره بار كه تامین كننده این محصولات روزانه پایتخت است، جای نظارت دقیق برای جلوگیری از آشفتگی بازار و همینطور رانت های قیمتی خالی است، چراكه اگر چنین نظارت بود و بازار میوه در عمده فروشی سامان داشت قیمت میوه و تره بار به كه به نازل ترین نرخ از تولیدكننده آن خریداری می گردد این شرایط را تجربه نمی كرد كه قیمت ان ساعتی و مغازه ای تعیین شود؛ آن هم با تفاوت چند برابری!
5.0 / 5
4414
1397/03/29
15:38:30
تگهای خبر: بازار , خرید , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش