رایزن بازرگانی ایران در چین:

رقابت میان چین و ایران

رقابت میان چین و ایران به گزارش میزان سنج رایزن بازرگانی ایران در چین اظهار نمود: شرایط در بازار واردات كشور چین به گونه ای است كه هر روز و به طور دائم رقابت در این بازار برای ایرانیان سخت تر می گردد.به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، علی دهقانی ظهر امروز در دیدار بازرگانی تجاری با رییس سازمان توسعه تجارت اظهار نمود: كشور چین به واسطه جمعیتی كه دارد و همینطور پیشرفت و ارتقایی كه در آن صورت گرفته اكنون بازاری مناسب به حساب می آید تا شاهد توسعه تولید و افزایش صادرات به این كشور باشیم بخصوص آنكه در این كشور به دنبال پیشرفت های اقتصادی صورت گرفته علاقه مندی بسیاری برای خرید كالاهای لوكس و خارجی وجود دارد.

وی همینطور بیان كرد: اكنون در كشوری مانند چین برای بسیاری كشورهای دنیا در حوزه توسعه صادرات و جذب سرمایه گذار مسابقه صورت گرفته و ما با بنیه ای بسیار ضعیف حاضر می شویم.

دهقانی همینطور اظهار داشت: كشور چین آمادگی سرمایه گذاری بیش از ۱۸۰ هزار دلاری دارد اما ما هم اكنون منتظر هستیم تا اولویت ها و سازوكار دولت در این زمینه اعلام شود. از جانب دیگر در حوزه تجارت منتظریم بنگاه های بزرگ تجاری ایران بتوانند به گونه ای كار كنند كه سفارش پذیر باشند.

رایزن بازرگانی ایران در چین اظهار نمود: اكنون در حوزه تجارت ترجیحی پیشرفت های ما كم بوده و در پیمان های اقتصادی كمی عضو هستیم بر همین مبنا تا حدی در حوزه توسعه صادرات عقب مانده ایم.

وی در عین حال اظهار نمود: اكنون برخی كشورها حمایت های خیلی از شركت های صادراتی خود دارند اما ابزارهای ما برای بازارسازی در فضای بین الملل كم بوده و نیاز به فرهنگ سازی مناسب در این بازارها و بازارهای جدید داریم.

دهقانی اضافه كرد: به عنوان مثال اكنون در كشور چین، تركیه ای ها حضور بسیار موفقی در بخش رستوران و كافه داشته و در این زمینه بسیار قوی ظاهر شده اند اما ما برای شناساندن نقاط قوت خود و همینطور تفاوت هایی كه میان ایران و كشورهای عرب وجود دارد نیاز به تلاش های بیشتری داریم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به طرح جاده ابریشم چین، اظهار داشت: در این حوزه ۱۶۷ كشور عضو هستند و می توان این طرح را فرصتی ویژه در زمینه تجارت الكترونیك به شمار آورد.

مجتبی خسروتاج - رییس سازمان توسعه تجارت - هم در این باره اظهار داشت: چین نخستین بازار صادراتی ایران به حساب می آید كه در سال جاری تابحال چهار میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار صادرات به آن صورت گرفته است.

وی همینطور بیان كرد: البته حضور و رقابت در بازار چین كار ساده ای نبوده و در بازارهایی كه چین حضور دارد رقابت برای سایر كشورها بسیار دشوار شده و اغلب كشورها مجبور به تسلیم شدن در برابر این كشور هستند. اكنون ما بخش قابل توجهی از صادرات خود به چین را صرف محصولات پتروشیمی می كنیم در حالیكه قابلیت رقابت در حوزه های دیگر هم وجود دارد. 

5.0 / 5
4977
1396/07/26
21:30:23
تگهای خبر: بازار , تجارت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۹ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش