رییس اتاق بازرگانی ایران و آفریقا اعلام كرد

عوامل نفوذی، سیستم بانكداری و رشوه مشكلات امروز اقتصاد ایران

عوامل نفوذی، سیستم بانكداری و رشوه مشكلات امروز اقتصاد ایران میزان سنج: رییس اتاق بازرگانی ایران و آفریقا اعتقاد دارد كه عوامل نفوذی در بعضی از وزارت خانه ها و دستگاه های اجرایی، بانكداری ربوی و رشوه همچون مشكلات امروز اقتصاد ایران به حساب می آید كه باید آن ها را در وهله نخست و برای توسعه و پیشرفت حل و فصل كرد.به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، حسن خسروجردی - رییس شورای همكاری های اقتصادی ایران و شرق آفریقا - در اجلاس امروز فرصت های تجاری ایران و آفریقا درباره شرایط كه امروز بعد از خروج آمریكا و وضع تحریم ها در كشور وجود دارد، اظهار نمود: امروز به هر حال تحریم ها اجرایی شده و باید با آن مبارزه كرد. یكی از طریق های مبارزره با تحریم ها توسعه تجارت است، ازاین رو به كشور های آفریقایی پیشنهاد می دهیم كه برای تجارت با ایران نیاز به جابه جایی پول نیست و با استفاده از سیستم تهاتر می توان به این كار پرداخت.

او افزود: همینطور فضا برای صادرات كالاهایی كه در گذشته آفریقایی ها نتوانسته اند به ایران صادر كنند، فراهم گشته است. ازاین رو سفرا باید تلاش كنند با عنایت به شناختی كه از كالاهای كشورها دارند، آن را سرعت ببخشند و ایران هم در قبال كالاهایی كه وارد می كند، بخشی از نیاز كشورهای آفریقایی ها مانند فرآورده های نفتی را فراهم می آورد.

وی با اشاره به اینكه ایران در خیلی از زمینه ها همچون كشاورزی و محصولات دامی نیازمند واردات است، اضافه كرد: در سیستم تهاتر كار راحت است و اگر كشورهای آفریقایی واردات را تضمین كنند، ایران كالاهای خویش را در وهله نخست ارسال خواهد نمود.

رییس اتاق بازرگانی ایران و آفریقا در ادامه به چهار مشكل اصلی كشور در حوزه اقتصادی و وجود مشكل و نفوذی ها در وزارت نفت، اظهار نمود: از جانب دیگر با وجود اینكه ثروت زیادی داریم، از مسیر توسعه عقب افتاده ایم، چراكه هر طرحی كه اجرا می شود، نفوذی های سازمان برنامه و بودجه هم مانع آن می شوند و اگر قانونی تصویب شود، در اجرای آن چنان كند عمل می كنند كه تزریق بودجه هیچ نفعی نخواهد داشت.

خسروجردی همینطور درباره چاره این مشكلات خاطرنشان كرد كه رییس جمهور دولت گذشته، سازمان برنامه و بودجه را منحل كرد كه این روش درستی نبود بلكه باید اغلب مدیرانی كه در حوزه های مختلف عملكرد مناسبی داشتند، چهار سال پایانی دوران كاری شان به سازمان برنامه وبودجه منتقل شوند. چراكه این مدیران تجربه كافی داشته و از جانب دیگر هم زمان زیادی در این سازمان ماندگار نیستند كه دشمن بتواند آن ها را به عامل نفوذی تبدیل كند.

وی سومین مشكل كنونی اقتصاد كشور را سیستم بانكی و بانكداری دانست و اظهار داشت: سیستم بانكداری كنونی ربوی است كه خیلی از مجتهدین به این مسئله اشاره كرده اند اما مشخص نمی باشد بانك ها به چه كسی اقتدا می كنند و به كدام سنت معتقدند. این نوع بانكداری حتی در اروپا هم رایج نبوده و اقتصاد كشور را نابود كرده است. چهارمین مشكل در حوزه اقتصادی رشوه است كه امید واریم هر چه سریع تر این معضل حل شود.

به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، اجلاس فرصت های تجاری ایران و آفریقا امروز در محل اتاق بازرگانی صنایع، معادن و كشاورزی ایران، با مبحث بررسی بازارهای بكر صادراتی آفریقا برگزار گردید كه مقامات و مدیران عالی رتبه دولتی و بخش خصوصی همچون سفرا، رایزنان بازرگانی كشورهای آفریقایی مانند آفریقای جنوبی، الجزایر، نیجریه، سنگال، موریتانی، كنیا و ساحل عاج هم در این مراسم شركت كردند.
5.0 / 5
4335
1397/05/08
22:53:26
تگهای خبر: بانك , تجارت , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۱ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش