معاون آخوندی خبر داد؛

آغاز پرداخت وام ۵۰ میلیونی بافت فرسوده با سود ۹ درصد از شهریور

آغاز پرداخت وام ۵۰ میلیونی بافت فرسوده با سود ۹ درصد از شهریور میزان سنج: مدیرعامل شركت بازآفرینی شهری از آغاز پرداخت تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی نوسازی بافت فرسوده با سود ۹ درصد از شهریورماه امسال اطلاع داد.به گزارش میزان سنج به نقل از مهر، هوشنگ عشایری در نشست بررسی قراردادهای اجرای طرح ملی بازآفرینی شهری با بخش خصوصی اظهار داشت: طبق قانون مشاركت، تیپ قراردادها از نوع مشاركت بوده به این معنا كه وقتی یك شركت دولتی قطعه زمینی در اختیار دارد می تواند آن را قطعه بندی كرده و بعد از تعیین سهم مالك و سازنده، اجرای پروژه را آغاز كند.
وی اضافه كرد: اما ما در شركت بازآفرینی شهری به دنبال اجرای این نوع قراردادها با بخش خصوصی و توسعه گرها برای احیاء بافتهای فرسوده نیستیم و مقرر است از توسعه گر در بخش بازآفرینی حمایت نماییم.
مدیرعامل شركت بازآفرینی شهری با اشاره به اینكه قراردادهای ساخت و ساز دو ریسك اصلی سرمایه گذاری و فروش را دارد، افزود: ما بعنوان نماینده دولت ریسك سرمایه گذاری را در اجرای طرح ملی بازآفرینی شهری می پذیریم تا حاشیه سود سازنده ها بیشتر شود. بنابراین روی اراضی در اختیار شركت بازآفرینی، نرخ گذاری نمی نماییم.
به گفته عشایری: اگر بعنوان مثال قیمت اراضی متعلق به شركت بازآفرینی برای واگذاری به توسعه گرها را ۱۰ میلیارد و هزینه ساخت و ساز را ۲۰ میلیارد در نظر بگیریم، با عنایت به بالا بودن ریسك فروش، حاشیه سود سازنده بسیار پایین خواهد بود بنابراین هزینه زمین را از توسعه گر می گیریم و انتهای كار اگر زیان و ضرری به پروژه وارد شود شركت بازآفرینی آن را بر عهده خواهد گرفت چون كه سود ما در نوسازی بافت های نابسمان شهری است نه در اجرای پروژه های ساخت و ساز. دولت به هیچ وجه از بازآفرینی به دنبال كسب سود نیست و اگر این كار را انجام دهد تخلف كرده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان كرد: به دنبال دستور رئیس جمهور در خصوص شتاب دهی به اجرای طرح امید بعنوان بخشی از برنامه ملی بازآفرینی شهری كه در آن همه دستگاه ها موظف به واگذاری اراضی در اختیار خود در بافت های نابسامان شهری و فرسوده به شركت بازآفرینی شهری برای اجرای این طرح است، ما هم قرار شد تا هرچه سریع تر قرارداد اجرای پروژه ها را با توسعه گران و بخش خصوصی تنظیم نماییم كه بعد از تائید معاونت حقوقی ریاست جمهوری بلافاصله روند اجرای قراردادها آغاز شود.
عشایری خاطرنشان كرد: تا قبل از ابلاغ دستور رئیس جمهور در خصوص تسریع در اجرای طرح بازآفرینی شهری، در ۳ سال قبل از ابتدای ۹۳ تا انتهای ۹۶ تنها ۳۷ هزار نفر از تسهیلات نوسازی بافت فرسوده بهره برده اند. اما ظرف ۵ ماه ابتدایی سال ۹۷ بیش از ۲۵ هزار نفر پروانه ساختمانی در خصوص آغاز پروژه نوسازی بافت های فرسوده را دریافت كرده اند كه نشان دهنده اعتماد مردم به قول رئیس جمهور است.
معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح كرد: از شهریور ماه امسال پرداخت تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی نوسازی بافت فرسوده با سود ۹ درصد آغاز می گردد و مقرر است این تسهیلات از محل ۲۵۰۰ میلیارد تومان نقدینگی دولت به اجرای طرح بازآفرینی شهری و ۲۵۰۰ میلیارد تومان هم آورده بانك ها اجرا شود تا با استفاده از این ۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی به هر پلاك ثبتی پرداخت گردد.
وی در انتها از سازمان برنامه و بودجه درخواست نمود تا هرچه سریع تر مبلغ تخصیص یافته از جانب دولت را در اختیار اجرای طرح بازآفرینی شهری قرار دهد.

5.0 / 5
4720
1397/05/23
14:01:55
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۳ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش