با ارائه دستاورد محققان كشور صورت گرفت

شكست انحصار 2 كشور اروپایی در تولید موم دندان سازی و صنایع ریخته گری

شكست انحصار 2 كشور اروپایی در تولید موم دندان سازی و صنایع ریخته گری میزان سنج: محققان كشور با عنایت به چالش های صنعت ریخته گری، موم هایی را برای صنایع و دندان سازی عرضه كردند كه تا قبل از آن از كشورهای آلمان و انگلستان به كشور وارد می شد.به گزارش خبرنگار ایسنا، ریخته گری دقیق (Investment Casting) فرآیند دقیقی برای ساخت قطعات فلزی از هر نوع آلیاژی است كه معمولا برای تولید قطعات پیچیده كه اغلب دارای دیواره های نازك هستند، استفاده می گردد.

مشتریان این محصول عموما شركت های ریخته گری و جواهرسازی هستند، ولی با تغییر فرمولاسیون آن می توان در لابراتوارهای دندان سازی بعنوان موم قالب دندان سازی هم مورد استفاده قرار گیرد.

این محصول نه تنها در ایران بلكه در خاورمیانه تولید نمی گردد و عمده موم مورد مصرف در صنایع داخلی از كشورهای آلمان و انگلیس تامین می گردد. این نوع موم در ساخت قطعات اسلحه، پره های توربین جت و گازی، مجسمه های بزنزی، طلا و زیورآلات استفاده می گردد.

موم ریخته گری متداول معمولا از تركیب چند موم مانند موم "زنبور عسل" و "مونتان" تهیه می شود؛ اما در فرمولاسیون ابداعی موم تولید شده در این تحقیق از "پلیمرهای" تولید شده در داخل به علت در دسترس بودن، قیمت مناسب و امكان انتخاب گزینه های مختلف، استفاده شد.

ایده این طرح به جهت آگاهی از میزان ضایعات بالای این صنعت شكل گرفته است. یكی از دلایل اصلی ضایعات 40 تا 60 درصدی صنایع ریخته گری در داخل كشور، استفاده از موم استفاده شده (دست دوم) است كه سبب تولید نقصها زیاد در قطعه نهایی، كیفیت پایین و همینطور محدودیت در ساخت می گردد.

تولید این موم با عنایت به انتظارات و خواسته های صاحبان صنایع ریخته گری بوده است. بر این اساس با عنایت به تحقیقات و بررسی های انجام شده و به جهت استفاده از پلیمرها با گرید مناسب و افزودنی ها برای كنترل و بهبود خواص فیزیكی و شیمیایی این محصولات در مقایسه با نمونه خارجی نه تنها هیچ گونه كاستی و ضعفی ندارد، بلكه در خیلی از موارد دارای خواص بهبود یافته مناسب تری است. علاوه بر آن قیمت تمام شده در مقایسه با نمونه های خارجی خیلی كمتر است.

ضریب انبساط حرارتی پایین، نقطه ذوب نسبتا پایین، حداقل زمان انجماد بعد از تزریق، مقاومت در برابر شكست و دارا بودن استقامت و سختی كافی در دمای اتاق، صافی و ترشوندگی سطح و تخلیه آسان از داخل قالب همچون خصوصیت های موم تولید شده است.

یكی از پارامترهای مهم در صنعت ریخته گری محتوای خاكستر موم است كه تاثیر بسزایی در صافی سطح قطعه نهایی دارد. محتوای خاكستر نمونه های خارجی موم ریخته گری بین 0.6 تا 0.8 درصد است، ولی در محصول تولید شده ایرانی محتوای خاكستر صفر درصد است كه سبب تولید صافی سطح فوق العاده می گردد.

علاوه بر آن موم تولید شده به علت استفاده از مواد با ساختار كریستالی دارای پایداری ابعاد بسیار مناسبی است. بعد از تزریق و در زمان سرد شدن موم در داخل قالب تغییرات ابعادی محسوسی ندارد.
5.0 / 5
5142
1397/06/01
15:45:04
تگهای خبر: تولید , صنعت , قطعات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۵ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش