كاربرد مترهای لیزری در مشاغل ساختمانی و مهندسی

كاربرد مترهای لیزری در مشاغل ساختمانی و مهندسی میزان سنج: مترهای لیزری قابلیت های ویژه ای دارند كه در این مطلب به آن ها پرداخته شده است، با ما همراه باشید.


برای اندازه‌گیری فواصل طولانی، نواحی غیر همسطح و مكانهای با دسترسی دشوار در مشاغل ساختمانی و مهندسی از یك متر لیزری میتوان برای محاسبه مساحت و حجم  استفاده كرد.  
به گزارش مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی، مترهای لیزری قابلیت های ویژه ای دارند مثلا از یك متر لیزری میتوان برای محاسبه مساحت و حجم  استفاده كرد. این توانمندی های مترهای لیزری كارهای محاسباتی مربوط به مشاغل ساختمانی و مهندسی، همچنین حرفه های نقاشی، نجاری و آهنگری  را  بسیار آسان و دقیق میكند. 
ایجاد شیب مناسب، تراز كردن و عمود كردن سطوح در فعالیتهای عمرانی از مهمترین دغدغه های دست اندر كاران این حرفه است. در مورد مصالح ساختمانی ،مقاومت مصالح ساختمانی و ستونها و سازه ها در صورتی كه در جای مناسب قرار نگیرد به شكل ایده آل و محاسبه شده در طراحی،نخواهد بود.امروزه با افزایش ساخت و ساز ها اندازه گیری با وسایل مرسوم تولید خطای بالایی می كند.بنابراین نیاز است كه مجریان طرح ها مجهز به ابزار و تجهیزات جدید و به روز باشند.
یكی از این روش هایی كه در این زمینه كاربرد مناسب دارد استفاده از تجهیزات لیزری است. از خصوصیات پرتو لیزری حفظ جهت و دقت در فواصل دور است، مهمترین كاربرد لیزر اندازه گیری فاصله، تراز یابی و تطابق است.
از سری وسایل مفید لیزری متر لیزری است كه با استفاده از این وسیله كوچك و قابل حمل به راحتی می توانیدبدون نیاز به فرد دیگری تنها با فشار دادن یك دكمه ،طول ،مساحت و حجم را حساب كنید.دستگاه دیگر لیزری تراز لیزری است كه دو نقطه لیزری در سمت چپ و راست و در یك راستای تراز ایجاد میكند.
همچنین همزمان دو نقطه دیگر یكی در قسمت فوقانی و دیگری در قسمت تحتانی و در یك راستای شاقولی (محور عمودی)ایجاد گردیده كه بر دو نقطه اولی كاملا عمود است.درنهایت یك نقطه در روبروی دستگاه وجود دارد كه خط واصل بین این نقطه و دستگاه بر دو راستای قبلی عمود است.
اهمیت استراتژیكی طرح تولید متر و تراز لیزری
بدون شك لیزر یكی از برجسته ترین ابزار علمی و فن یقرن بیستم به شمار می آید.پیشرفت سریع تكنولوژی لیزر از سال 1960 میلادی،هنگامی كه اولین لیزر با موفقیت تهیه شد،شروع گردید.لیزر امروزه در زمینه های گوناگون از قبیل بیولوژی ، پزشكی،مدارهای كامپیوتر ارتباطات،سیستم های اداری و .....بكار برده میشود.برتری استفاده از لیزر در انجام كارهای مختلفنسبت به دیگر روشهای موجود كه مانند لیزر عمل می كنند آن است كه لیزر به سهولت و دقت فوق العاده و با اطمینان بیشتری كارها را انجام میدهد و امكان خطا در آن نسبتا كمتر است.
ستاد توسعه فناوریهای لیزر، فوتونیك و ساختارهای میكرونی معاونت علمی، با رویكرد شكل دهی به بازار لیزر، جهت دهی به سامانه ایی از عرضه كنندگان و همچنین تامین و تخصیص منابع و مشروعیت بخشی به فناوری لیزر فوتونیك و ساختارهای میكرونی در معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری مشغول به كار است.
5.0 / 5
4562
1396/04/11
23:34:51
تگهای خبر: متر , متر لیزری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۶ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش