زنگنه

سیستم مدیریت ما من درآوردی است، نه سنتی

سیستم مدیریت ما من درآوردی است، نه سنتی میزان سنج: وزیر نفت با تاكید بر اینكه مدیریت وارداتی نیست بلكه آموزشی است، اظهار داشت: مدیریتی كه ما داریم سنتی نیست، زیرا سنت بر پایه یكسری دستاوردهای تاریخی است. آنچه ما اكنون در كشورمان داریم یك سیستم من درآوردی است.به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، بیژن زنگنه در همایش ملی شناسایی و پرورش مدیران آینده كه امروز برگزار شد، در مورد سیستم ملی مدیریت كشورمان اظهار نمود: مدیریتی كه ما داریم سنتی نیست، زیرا سنت بر پایه یكسری دستاوردهای تاریخی است. آنچه ما اكنون در كشورمان داریم یك سیستم من درآوردی است. ما همیشه كسانی را بعنوان مدیر انتخاب می نماییم كه پیر هستند.

وی ضمن اشاره به اینكه مدیر پیر محافظه كار و محتاط عمل می كند و به دنبال حفظ شرایط موجود است، بیان كرد: ما با سیستم مدیریتمان راه جوانان و تولید تحول را هم بستیم.

زنگنه اضافه كرد: در بحث هایی كه داشتیم این مورد را مطرح كردیم كه یك فرد برای مدیریت گاز یك استان یا كشور باید چه توانایی هایی داشته باشد و چگونه می توان آن را ارزیابی كرد و چند سال طول می كشد. ازاین رو گفتیم دو تا سه سال زمان لازم است كه فرد با حوزه نفت آشنا شود. سپس در بخش های كوچك تر مثل شهرستان ها و زیر نظر مدیران دیگر فعالیت كند و به تدریج بعنوان مدیر یك شهرستان آموزش های لازم را ببیند تا با فضای مدیریتی و فضای شركت ها آشنا شود.

زنگنه در مورد مقررات اداری و انتخاب مدیران اظهار داشت: اگر مدیر می خواهد كسی را منصوب كند، باید به صلاحیت حرفه ای فرد توجه كند و آن را بعنوان اصل در نظر بگیرد. این صلاحیت حرفه ای برای كسانی كه طی یك پروسه و فرآیند از مدیریت شركت های كوچك تا بزرگ می تواند مدیرعامل می شوند، ضروری است. بنابراین باید وارد این فضا شویم.

زنگنه مدیریت را یك حرفه دانست و اظهار داشت: ادامه تخصص های مهندسی صنعتی یا اقتصادی به مدیریت منجر نمی شود بلكه مدیریت خود یك حرفه ویژه است و همان گونه كه هیچ دانشگاه نظامی وجود ندارد كه سرلشگر تربیت كند و فرد باید به تدریج دوره های آموزشی مختلف را طی كند، مدیریت هم همان گونه است.

وزیر نفت تعامل بین المللی را لازمه بهبود و ارتقای مدیریت دانست و اظهار داشت: برای بهبود و ارتقای مدیریت كشور، دستگاه های ما به یك تعامل بین المللی نیاز دارند. نمی توان در انزوا زندگی كرد و به دنبال ارتقا و فناوری بود. بنابراین نیازمند تعامل و تسریع فرآیند یادگیری هستیم.

وی در زمینه جوانگرایی اظهار داشت: جوانگرایی معقول و منطقی از این رویه به دست می آید كه ما بتوانیم به فرآیند صلاحیت حرفه ای توجه نماییم و همان گونه كه یك دانشجوی دكترا و فوق لیسانس برای رساله خود به استاد راهنما نیاز دارد، كسی كه دوره های آموزشی را گذراند و صلاحیت حرفه ای را دریافت كرد، برای مراحل بعد به یك استاد راهنما نیاز دارد تا در یك فرآیند استاد و شاگردی او را هدایت كند.

وزیر نفت در تشریح هدف تاسیس مركز توسعه مدیریتی در شركت نفت، اظهار داشت: هدف اصلی این مركز این است كه در زمینه تربیت مدیران كار كند و بخشی از این فرآیند، آموزش و طراحی یك سیستم است كه هر كسی نتواند مدیر شود. هر چند من مدیریت را تخصص می دانم اما انتخاب مدیران فرآیندی بی حساب و بدون صلاحیت نیست.

زنگنه اظهار داشت: مهم ترین مورد برای یك وزیر برجسته نظام مندی شغلی است. اینكه ببیند امید برای كارش دارد و می تواند كارش را رشد دهد. همینطور بفهمد كه توانمندی هایش درك می گردد و راه برای پیشرفت و توسعه پیش روی اوست. ازاین رو باید خودش هم كمك و تلاش كند.

وی در انتها ضمن اشاره به این نكته كه ركن اساسی و اجتناب ناپذیر برای كشور داشتن مدیریت برجسته و تربیت آنهاست، اظهار داشت: مدیریت را نمی توانیم وارد نماییم. باید به توانمندسازی بپردازیم و برای دستیابی به تكنولوژی برتر به آموزش نیاز داریم، امیدوارم این نوع همایش ها برای فرهنگ سازی و ارتقای فرهنگ مدیریت استفاده از فناوری های امروز در دنیا و تعامل با دنیا مفید هستند.
5.0 / 5
4962
1396/09/30
14:25:56
تگهای خبر: واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۶ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش