بسته اخبار اقتصادی ایسنا در روز یكشنبه

شركت های هواپیمایی ایران در فهرست تحریم

شركت های هواپیمایی ایران در فهرست تحریم به گزارش میزان سنج هم اكنون تمامی شركت های هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در لیست تحریم قرار دارند.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، بعد از آن كه دولت آلمان اعلام نمود كه شركت هواپیمایی ماهان ایر از سال ۲۰۱۹ میلادی دیگر قادر نخواهد بود برای پروازهای خود از فرودگاه های این كشور استفاده نماید، اخیرا محمد اسلامی - وزیر راه و شهرسازی- بیان كرد كه تمامی شركت های هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران همچون ایران ایر در لیست تحریم ها قرار دارند.
وی با تاكید بر این كه این قبیل اقدامات خلاف حقوق بین المللی است، خاطرنشان كرده است كه آمریكا همواره در طول تاریخ چنین اقداماتی ضد جمهوری اسلامی ایران انجام داده است و ملت ایران هم شاهد اقدامات تروریستی و پشتیبانی از تروریسم از جانب آمریكا بوده اند.

كاهش قیمت گوشت مرغ و تخم مرغ
در حالیكه قیمت تخم مرغ اخیراً رو به افزایش گذاشته بود، حمید ورناصری - مدیرعامل شركت پشتیبانی امور دام- از كاهش قیمت گوشت مرغ و تخم مرغ در بازار خبر داد و اظهار داشت: در زمینه تولید مرغ و تخم مرغ هیچ مشكلی نداریم و روند قیمت آن رو به كاهش است؛ به گونه ای كه به صورت متوسط هر شانه تخم مرغ در سطح شهر بین ۱۴ هزار تومان تا ۱۵ هزار تومان بوده و قیمت نسبتاً متعادلی است. عرضه گسترده این محصولات پروتئینی با نرخ تنظیم بازاری و دولتی عامل كاهش قیمت آنها در بازار بوده كه هم چنان ادامه خواهد داشت.

امید به بهبود وضعیت آب رسانی
طی سال گذشته، ۱۵۸۳ روستا با جمعیتی بالغ بر یك میلیون و ۱۷۳ هزار نفر، از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی برخوردار شده اند. امسال هم با عنایت به افزایش میزان درآمد برای آب رسانی شرب روستاها و عشایر، می توان امید داشت وضعیت آب رسانی بهبود یابد. در این باره، مسعود خشایی - معاون شركت آب و فاضلاب كشور - با تاكید بر این كه چهار میلیارد مترمكعب آب در ایران به فروش می رسد، اظهار نمود: مقرر شده ۲۰ تومان به ازای هر مترمكعب آب آشامیدنی، روی قبوض از مشتركان دریافت شود كه عددی حدود ۸۰ میلیارد تومان می شود و این در شرایطی است كه تابحال این عدد ۶۰ میلیارد تومان بوده است.

رشد سهم های كوچك در بازار
امروز علیرغم افت قیمت سهام شركت های بزرگ، قیمت برخی از سهم های كوچك با رشد همراه شد. در این بین، بانكی ها برخلاف جریان بازار به رشد شاخص های بازار كمك كردند. امروز شاخص كل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۱۶۷۹ واحد كاهش پیدا كرد و به رقم ۱۶۰ هزار و ۷۹۷ واحدی رسید. همینطور شاخص كل هم وزن با ۳۰ واحد رشد رقم ۲۹ هزار و ۵۱۳ واحدی را تجربه نمود.
رشد شاخص كل هم وزن در كنار كاهش نماگر اصلی بازار مبین این است كه سهم های كوچك با رشد رو به رو شده اند و همینطور شركت های بزرگ و تأثیرگذار در بورس روند كاهشی شدیدی را تجربه كردند.

كارشناسان نفتی چه سفارش هایی دارند؟
تحولات اخیر بازار ارز سبب شد نرخ بنزین ایران با كشورهای همسایه كه قبل از این هم تفاوت داشت، تغییر چشم گیری پیدا كند و ولع قاچاقچیان برای قاچاق این فرآورده نفتی دو چندان شد. ازسوی دیگر میزان مصرف این فرآورده نفتی به حد انفجار رسیده است؛ به صورتی كه آمار مصرف بنزین هفت ماه است كه محرمانه مانده و در اختیار رسانه ها قرار نمی گیرد.
حسن ضیاء كاشانی - مدیرعامل اسبق شركت ملی پخش- در این باره با اشاره به تاریخچه كارت سوخت اظهار داشت: كارتی به نام كارت هوشمند سوخت طراحی و اجرا شد كه نرم افزاری دارد كه می تواند بعنوان كارت خودرو مورد استفاده قرار بگیرد و همه مسائل همچون سرقت ماشین تحت كنترل گرفته شود. قرار بود با این كارت هر كسی با وسیله نقلیه خودش سوخت گیری كند از جانب دیگر قرار شد تجهیزاتی داخل جایگاه ها نصب شود تا كارت سوخت با خودرو تطبیق داده شود. این كارت می توانست از قاچاق سوخت هم جلوگیری كند.
هم چنین فرید عامری - مدیرعامل اسبق شركت ملی پخش فرآورده های نفتی - هم بر این كه دولت باید به تدریج نه تنها نرخ بنزین بلكه نرخ همه فرآورده های نفتی را واقعی كند، تصریح كرد و اظهار داشت: باید ساز و كاری در نظر گرفته شود كه افزایش قیمتی كه رخ می دهد، در جامعه كنترل شود. مشكل اساسی كه همواره در زمینه نرخ بنزین وجود داشته این بوده كه زمانی كه افزایش پیدا می كرده، بخش های دیگر با ضریبی بیشتر از بنزین افزایش قیمت می دادند. برای مثال كرایه های حمل تغییر می كند و روی بخش های دیگر تأثیر می گذارد. همه درمورد قسمت اول كه قیمت به چه میزان افزایش یابد بحث و گفتگو می كنند.

خانه های ارزان كجای تهرانند؟
آمار خرید و فروش مسكن شهر تهران در دی ماه ۱۳۹۷ از آن حكایت می كند كه قیمت خانه در مناطق ۱۸، ۲۰، ۱۶ و ۱۲ نسبت به سایر نقاط ارزان تر است.
بررسی معاملات مسكن شهر تهران در دی ماه ۱۳۹۷ نشان داده است افت معاملات در مناطق گران قیمتی كه سابقا پررونق تر بودند، بیش تر از محله های ارزان قیمت بوده است. تحولات بازار مسكن شهر تهران در دی ماه ۱۳۹۷ كه از جانب بانك مركزی عرضه شده، حكایت از آن دارد كه میانگین قیمت مسكن در پایتخت به متری ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده كه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲.۵ و ۹۰.۸ درصد افزایش یافته است. در عین حال معاملات به صورت محسوسی افت كرده و با كاهش ۱.۴ و ۶۵ درصدی به ترتیب نسبت به آذرماه امسال و دی ماه سال قبل به ۶۷۰۰ فقره رسیده است.

مبارزه شدیدتری با پولشویی در راه است
با الحاق تبصره ای به ماده ۶ قانون مبارزه با پولشویی كه روز گذشته ابلاغ گردید، از این پس نظارت بر عملكرد اشخاص مشمول این قانون افزایش می یابد.
بر طبق این تبصره كه مقرر است به ماده ۶ قانون مبارزه با پولشویی الحاق شود، نهادها و دستگاه های اجرایی مبحث مواد ۵ و ۶ قانون مانند بانك مركزی، بیمه مركزی، سازمان بورس و اوراق بهادار، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان ثبت اسناد و املاك كشور، سازمان حسابرسی، جامعه حسابداران رسمی، كانون وكلای دادگستری، سازمان نظام پزشكی، سازمان نظام مهندسی، كانون كارشناسان رسمی دادگستری و مركز امور مشاوران حقوقی، وكلا و كارشناسان قوه قضائیه كه مطابق قوانین و مقررات بر عملكرد اشخاص مشمول نظارت می كنند، مكلفند علاوه بر انجام تكالیف اجرایی مقرر در این قانون، قانون تأمین مالی تروریسم و مقررات مربوط به آن، تكلیف نظارتی خویش را نسبت به عملكرد این اشخاص در قالب قوانین و مقررات مذكور به نحو مؤثر معمول دارند.

قال و مقال نصب كارت خوان در مطب پزشكان
با فشارهای بودجه ای بیش تر بر درآمدهای مالیاتی در بودجه ۱۳۹۸ بحث مالیات از پزشكان بیشتر از گذشته مطرح می شود. این در حالی ست كه رئیس اسبق سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینكه پزشكان ملزم به نصب دستگاه كارت خوان در مطب خود هستند، پیشنهاد كرد كه برای دریافت مالیات از این قشر، از شیوه های غیرمستقیم مانند كانون پزشكان بهره برد.
در این زمینه، علی اكبر عرب مازار - رئیس اسبق سازمان امور مالیاتی - با اشاره به مبحث فرار مالیاتی پزشكان در این رابطه اظهار نمود: اینكه سازمان امور مالیاتی بخواهد هر بار دنبال یكسری از رابطه مالیاتی باشد، اساساً شیوه درستی نیست. چاره كار اجرای طرح جامع مالیاتی است. از جانب دیگر نرخ ها در نظام سلامت كشش ناپذیر است؛ به این معنا كه چون مردم به خدمات پزشكان نیازمند هستند آنها می توانند هر قیمتی برای خدمات در نظر بگیرند.

تغییر قیمت كالاهای خوراكی
گزارش مركز آمارنشان می دهد كه در دی ماه سال جاری بیشترین افزایش قیمت بین كالاهای خوراكی نسبت به ماه مشابه سال قبل (دی ۱۳۹۶) مربوط به «رب گوجه فرنگی» با ۲۳۸.۲ درصد افزایش و بعد از آن «موز» با ۱۲۹.۲ درصد افزایش و «سیب درختی زرد» با ۱۱۶.۶ درصد افزایش است.
اما در دی ماه ۱۳۹۷، بیشترین افزایش قیمت بین اقلام خوراكی نسبت به آذرماه، مربوط به اقلام «مرغ ماشینی» با ۱۵.۶ درصد افزایش، «پیاز» با ۶.۱۳ درصد افزایش و «گوشت گوسفند» با ۹. ۱۱.۹ درصد افزایش بوده است. این در شرایطی است كه مرغ ماشینی از حدود ۷، ۴۰۰ تومان در بهمن سال قبل به حدود ۱۳ هزار تومان در دی امسال افزایش قیمت داشته است.

اجازه استفاده از پایگاه های داده دولتی
امیر ناظمی -رئیس سازمان فناوری اطلاعات- امروز از صدور اجازه استفاده بخش غیردولتی از پایگاه های داده دولتی خبر داد و اظهار داشت: امروز كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، اجازه و تعرفه مربوط به استفاده بخش غیردولتی از پایگاه های داده دولتی را تصویب كرد. امیدواریم اولین بهره برداری از داده دولتی توسط اپلیكیشن ها و استارت آپ ها را در همین هفته آغاز نماییم. ناظمی قبل از این هم اعلام نموده بود: یكی از مقوله های حمایتی سازمان فناوری اطلاعات، عرضه داده های ملی به استارت آپ هاست.

افزایش ۱۳ درصدی صادرات صنعتی
جدیدترین آمار تجارت خارجی انتشار یافته از جانب سازمان توسعه تجارت نشان داده است ارزش صادرات كالاهای صنعتی در ۹ ماهه امسال ۱۳ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است. طبق این آمار در ۹ ماهه امسال در بخش صنعت ۳۱ میلیون و ۸۱۳ هزار تن كالا صادر شده كه ارزش آن معادل ۱۴ میلیارد و ۹۲۰ میلیون دلار است. وزن صادرات كالاهای صنعتی هم در ۹ ماهه امسال حدود شش درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش داشته است.5.0 / 5
4914
1397/11/07
08:04:30
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش