رعایت سود قانونی برای پیاز، شاید وقتی دیگر!

رعایت سود قانونی برای پیاز، شاید وقتی دیگر! میزان سنج: با وجود آنكه قیمت پیاز در ایام پایانی سال ۱۳۹۷ كیلویی ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان بود قیمت این محصول هم اكنون ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان در سطح شهر تهران تعیین شده است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، سال ۱۳۹۷ را می توان سال نوسان قیمت ها نام گذاشت سالی كه با نوسان قیمت ارز و دلار و كاهش ارزش پول ملی، قیمت خیلی از كالاها روند صعودی به خود گرفت و در بعضی مقاطع سال قیمت محصولات خوراكی همچون گوشت، مرغ، ماهی، برنج، شكر، چای، پیاز، كاهو، سیب زمینی و گوجه روند صعودی به خود گرفت. در آن زمان دلیل بعضی از افزایش قیمت ها، صادرات محصولات خوراكی و كشاورزی با وجود عدم تأمین نیاز بازار داخلی اعلام گردید.
بررسی های بازار در ایام پایانی سال قبل (۱۳۹۷) نشان از آن دارد كه در آن زمان قیمت پیاز در محدوده ۳۰۰۰ تا ۴، ۰۰۰ تومان بود و پیش بینی می شد قیمت این محصول كشاورزی كه در پخت و پز تمام غذاهای ایرانی نقش قابل توجهی دارد در همین محدوده باقی بماند، اما در یك هفته اخیر قیمت این محصول رشد قابل توجهی به خود گرفته و حتی به كیلویی ۲۰ هزار تومان در مناطق شمالی شهر تهران هم رسیده است.
هم اكنون بررسی ها نشان از آن دارد كه پیاز در سطح شهر تهران از ۸۰۰۰ تا ۲۰ هزار تومان به فروش می رسد كه كیفیت پیاز ۸۰۰۰ تومانی بسیار پایین است و كف قیمت فعلی برای پیاز دو برابر قیمت پیاز در اسفندماه سال قبل است.
بررسی ها از سطح میادین میوه و تره بار حكایت از آن دارد كه هر كیلو پیاز به قیمت ۹.۵ تا ۱۰ هزار تومان به فروش می رسد كه با عنایت به سود قانونی ۳۵ درصدی برای این محصول خوراكی، پیاز باید در سطح شهر ۱۲ هزار و ۵۰۰ تا ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش برسد، اما متأسفانه بعضی از واحدهای صنفی این سود قانونی را رعایت نمی كنند و همانطور كه گفته شد در بعضی نقاط مركزی و شمالی شهر تهران قیمت پیاز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۲۰ هزار تومان تعیین شده است.
طبق آمار انتشار یافته در سایت گمرك در ۱۰ ماهه نخست سال قبل ۲۷۹۸ تن پیاز به ارزش ریالی ۱۰ میلیارد و ۷۴ میلیون و ۷۳۲ هزار و ۳۳۵ تومان و ارزش دلاری یك میلیون و ۱۸۹ هزار و ۸۹۰ دلار به كشورهای مختلف صادر گردیده است كه از عمده كشورهای مقصد صادراتی پیاز می توان به عراق، بحرین، استرالیا، هلند، ارمنستان، بلغارستان و سوریه اشاره نمود.5.0 / 5
4625
1398/01/12
19:50:19
تگهای خبر: بازار , دلار , صادرات , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۱ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش