ساخت دستگاهی كه در ۲ ثانیه مواد مخدر و منفجره را شناسایی می كند

ساخت دستگاهی كه در ۲ ثانیه مواد مخدر و منفجره را شناسایی می كند میزان سنج: پژوهشگران پژوهشكده مواد و انرژی پژوهشگاه فضایی ایران موفق به ساخت دستگاهی برای شناسایی و تشخیص مواد مخدر و منفجره شدند كه بگفته آنها در مدت یك تا دو ثانیه قادر به شناسایی مواد است.


عبدالكریم شهبازی از پژوهشگران این طرح در گفت و گو با ایسنا، طراحی و ساخت دستگاه آشكارساز مواد منفجره و مخدر را از دستاوردهای پژوهشگاه فضایی ایران دانست و اظهار داشت: این دستگاه قادر می باشد نمونه های مواد منفجره و مخدر را در حد نانو گرم تشخیص دهد.
وی به مكانیزم نحوه تشخیص مواد در این دستگاه اشاره نمود و تصریح كرد: نمونه مواد در داخل حسگری كه به نام IMS طراحی شده است، قرار می گیرد و مواد در داخل آن یونیزه می شود.
شهبازی افزود: زمانی كه مواد در داخل حسگر IMS قرار می گیرند، از مسیر رادیو اكتیو (نیكل ۶۳) عبور می كنند و از این طریق مواد وارد شده یونیزه می شوند و مواد یونیزه شده در میدان الكتریكی قرار خواهند گرفت و ذرات این مواد در این محیط شتاب می گیرند.
این محقق اشاره كرد: در این محیط هر یك از مواد همانند اثر انگشت دارای سرعت خاصی می شوند كه مبادرت به اندازه گیری سرعت این مواد می شود.
این محقق افزود: علاوه بر آن این دستگاه بخشی به نام "آزمایشگاه" دارد كه مشخصات نمونه استاندارد مواد برای آن تعریف شده است و هر ماده ای كه به دستگاه داده شود، این دستگاه آنرا با مواد موجود در این آزمایشگاه مقایسه می كند و نزدیكترین آنها به مواد موجود در این آزمایشگاه را تشخیص می دهد.
وی اشاره كرد: این دستگاه از این طریق قادر می باشد در مدت یك تا دو ثانیه مواد منفجره و مخدر را تشخیص دهد.
شهبازی با اشاره به اینكه دانش فنی این دستگاه انحصاری است و در اختیار چند كشور محدود قرار دارد، اظهار داشت: ما در مدت ۳۵ سال موفق به ساخت این دستگاه در حد تجاری سازی شدیم.
منبع:

5.0 / 5
4817
1398/10/15
13:21:13
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۷ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش