كاهش تقاضا، افزایش قیمت!

كاهش تقاضا، افزایش قیمت! به گزارش میزان سنج در حالی قیمت حواله ارزی در سامانه نیما رو به كاهش است، قیمت ارز در بازار آزاد در حال رشد است كه رئیس كل بانك مركزی این رشد را منطقی نمی داند و گفته كه ارز به قیمت واقعی خود برمی گردد و اینكه طی روزهای اخیر صرافی ها نرخ فروش را بالا برده اند و نرخ خرید را تغییر نداده اند به درستی صورت گرفته تا فرصت آربیتراژ را از بین ببرند و به تدریج نرخ را متعادل كنند.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، بعد از قرار گرفتن نام ایران در فهرست سیاه FATF، زمزمه هایی در خصوص افزایش قیمت ارز به گوش رسید و این در شرایطی است كه عملا تغییر خاصی در بخش بانكی و ارزی كشور ایجاد نشده است، چونكه پیش از این هم بانكهای ایرانی نمی توانستند با بانكهای خارجی معامله داشته باشند.
در عین حال، آثار روانی این مورد سبب شد قیمت ارز اندكی افزایش یابد، اما رئیس كل بانك مركزی همواره تاكید كرده است كه این قیمت، واقعی نیست و تحت تأثیر رفتارهای هیجانی و اختلال سفته بازان بازار ارز است.
از جانب دیگر بر مبنای اعلام بانك مركزی، در جهت تأمین ارز جهت واردات كالاها و مواد اولیه مورد نیاز كشور، طی اسفند سال جاری بیشتر از یك و نیم میلیارد دلار در بازار ثانویه ارز توسط بانك مركزی و صادركنندگان غیر نفتی عرضه شده است.
نرخ ارز در این بازار بر اساس عرضه و تقاضای بازار از روند باثبات برخوردار بوده است و گفته می شود كه نرخ حواله با كاهش هم همراه بوده است.
بر طبق این گزارش، جریان مناسب عرضه ارز توسط پتروشیمی ها و سایر صادركنندگان در كنار عرضه ارز بانك مركزی، ضمن تأمین ارز مورد نیاز برای ثبت سفارش های انجام شده، سبب روند كاهش نرخ ارز در این بازار هم شده است.
با این وجود، قیمت ارز در بازار و صرافی ها این روزها افزایش یافته است و به نظر می آید كه با عنایت به كاهش قیمت حواله در سامانه نیما، افزایش قیمت ارز در بازار آزاد منطقی نباشد.
از جانب دیگر، با شیوع كرونا و بسته شدن مرزهای ایران و لغو خیلی از پروازهای خارجی، تقاضای واقعی برای ارز هم در بازار وجود ندارد و به شاید بنابراین است كه سفته بازان و دلالان بازار ارز، با عرضه قیمت های غیر واقعی قصد ایجاد نوسان در بازار را دارند كه به قول همتی، طی روزهای اخیر صرافی ها به درستی عمل كرده و بدون تغییر نرخ خرید ارز، برای از بین بردن آربیتراژ، نرخ فروش خویش را تغییر داده اند تا به تدریج آنرا به نرخ تعادلی برگردانند.
رئیس كل بانك مركزی در هفته های اخیر بارها اعلام نموده كه قیمت ارز كنترل خواهد شد و حتی تاكید كرده بود كه قیمت دلار به زیر ۱۴ هزار تومان برمی گردد.
همتی همینطور اعلام نموده كه ذخایر اسكناس ارزی كشور فوق العاده است و از این بابت مشكلی در كشور وجود ندارد.
او همینطور به ذخایر ارزی ایران در خارج از كشور اشاره كرده كه با عنایت به تحریم های بانكی ایران، این ذخایر ارزی بلوكه شده و ایران در حال پیگیری برای آزادسازی آن هاست.
با این ادعاها به نظر می آید كه بانك مركزی به تدریج قادر به كنترل بازار ارز بوده و بتواند قیمت دلار را كم كند و به قیمت واقعی خود برساند.5.0 / 5
3372
1398/12/27
19:46:47
تگهای خبر: بازار , بانك , خرید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش