همتی اعلام كرد

تامین مالی ۱۵ هزار میلیارد تومانی برای دو خودروساز بزرگ

تامین مالی ۱۵ هزار میلیارد تومانی برای دو خودروساز بزرگ به گزارش میزان سنج رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: در صنعت خودروسازی تامین مالی به میزان 10 هزار میلیارد تومان بوسیله اوراق گام و 5000 میلیارد تومان منابع بانک ها برای دو خودروساز اصلی کشور در نظر گرفته شده است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، عبدالناصر همتی در بازدید از مجموعه ایران خودرو با اشاره به اینکه محدودیت های ناشی از تحریم سبب شد خودروسازان ما به ارتقای توانمندی های خود در صنعت خودرو دست یابند، خاطرنشان کرد: در یکی - دو سال گذشته اقدامات خوبی در زمینه داخلی سازی تولید خودرو انجام شده و البته در این راستا حمایت های نظام بانکی تا حد امکان از صنعت خودروسازی در جهت جهش تولید ادامه خواهد داشت.
همتی تصریح کرد: نظام بانکی کشور در جهت فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت برنامه ریزی برای رشد ۵۰ درصدی در تولید خودرو و داخلی سازی قطعات خودرو، حمایت های خود از این صنعت را ادامه خواهد داد و بر این اساس تامین مالی به میزان ۱۰ هزار میلیارد تومان بوسیله اوراق گام و ۵۰۰۰ میلیارد تومان منابع بانک ها برای دو خودروساز اصلی کشور در نظر گرفته شده است.
طبق اعلام بانک مرکزی، وی ابراز امیدواری کرد که اقدامات شروع شده در صنعت خودروسازی کشور طی سالهای اخیر با ثبات و برنامه ریزی و با تاکید بر توانمندی های داخلی استمرار یابد و میزان وابستگی خارجی و ارزبری این صنعت کاهش پیدا کند.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه استفاده از اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) نقش مهمی در تامین زنجیره تولید خودروسازی ایفا می کند، تصریح کرد: «گام» ظرفیت بالایی برای تامین مالی غیر تورمی بخش تولید و صنعت کشور دارد که دستورالعمل های آن از سال قبل به شبکه بانکی ابلاغ گردیده و بر همین مبنا خودروسازان وارد این عرصه شده اند و تا حالا با همکاری بانک ها از مزایای این طرح بهره مند شده اند؛ پس مابقی تولیدکنندگان نیز می توانند از این اوراق که موجبات رشد و جهش تولید را فراهم می آورد، استفاده کنند.

رئیس شورای پول و اعتبار مصوبات این شورا و بانک مرکزی به منظور ارتقای صنعت خودروسازی را موثر خواند و اظهار داشت: شورای پول و اعتبار مصوبات خوبی برای پشتیبانی از صنعت خودروسازی و قطعه سازی داشته که سبب شده بخش زیادی از مشکلات این صنعت برطرف شود.

وی افزود: در عین حال امیدواریم خودروسازان نیز به وعده های خود عمل کنند که منجر به افزایش رضایت مشتریان و ارتقای تولید داخلی خودرو شود.

همتی اضافه کرد: «اصلاح نظام قیمت گذاری»، «نظام عرضه و فروش خودرو»، «واگذاری اموال مازاد شرکتهای خودروسازی» و «نظام زنجیره تامین مالی» چهار اصلی است که اگر در صنعت خودروسازی کشور به خوبی رعایت شود شاهد شکوفایی بیش از پیش این صنعت خواهیم بود.

خاطرنشان می شود گواهی اعتبار مولد (گام) طرحی است که با هدف ابزارسازی برای تامین اعتبار واحدهای تولیدی در چارچوب زنجیره تامین بوجود آمده است. گواهی اعتبار مولد بعنوان ابزاری بازار محور و با قابلیت نقل و انتقال در بازارهای پول و سرمایه در کنار سایر ابزارهای موجود تسهیلات جدیدی را برای تامین اعتبار بنگاه ها و رونق تولید فراهم می آورد.
منبع:

0.0 / 5
1119
1399/11/11
22:02:48
تگهای خبر: ابزار , بازار , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۵ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش