تركیه ۲۰ میلیون توریست كم آورد!

تركیه ۲۰ میلیون توریست كم آورد! به گزارش میزان سنج رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه می گوید همسایه غربی ایران ۲۰ میلیون توریست از برنامه سالانه خود عقب افتاده است.


جلال ابراهیمی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: اقتصاد ترکیه در سالهای گذشته بخش مهمی از درآمدزایی خویش را حول محور گردشگری بنا کرده اما بعد از انتشار کرونا و به دنبال کاهش جدی مسافرت ها، اقتصاد این کشور با صدمه ای جدی مواجه گردید.
وی با اشاره به اینکه ترکیه برای سال ۲۰۲۱ برنامه ریزی کرده بود که پذیرای ۵۰ میلیون گردشگر باشد، بیان نمود: هم اکنون ترکیه حتی به ۳۰ میلیون توریست هم راضی خواهد بود. در سال ۲۰۲۰ که اوج انتشار کرونا بود، تعداد کل توریستهایی که به ترکیه رفتند تنها حدود ۱۳ میلیون نفر بودند که این عدد یک سوم سال ۲۰۱۹ بود و رکودی جدی را در این حوزه برای ترک ها به ثبت رساند.
رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه ضمن اشاره به کاهش جدی گردشگر های آلمانی و روسی در ترکیه، اظهار داشت: تنها از این کشورها حدود ۱۵ میلیون گردشگر در سالهای قبل به ترکیه رفته بودند اما امروز این تعداد به پایین ترین حد خود رسیده است. در کنار آن کشورهای شرق آسیا بعنوان رقبای ترکیه در حوزه گردشگری برای به دست آوردن این بازار تلاش می کنند.
ابراهیمی درباره میزان درآمد دولت ترکیه از محل ورود توریستهای خارجی هم توضیح داد: ترکیه در سال ۲۰۱۹ حدود ۴۵ میلیون توریست خارجی را پذیرایی کرد. اگر درآمد میانگین هر گردشگر را ۲۰۰۰ دلار تخمین بزنیم، این کشور در یک سال ۹۰ میلیارد دلار از این حوزه درآمد داشت اما در دو سال قبل با کاهش تعداد مسافران سقوطی عجیب در درآمدهای این بخش به دست آمده است.
وی افزود: در سال ۲۰۱۹ هفت میلیون گردشگر از روسیه، پنج میلیون گردشگر از آلمان و دو و نیم میلیون گردشگر از انگلستان به ترکیه رفته بودند اما شرایط بگونه ای پیش رفته که انگلستان سال جاری حتی مجوز حضور دو تیم فوتبال این کشور برای حضور در ترکیه را هم صادر نکرد. فعالان اقتصادی و صاحب نظران ترکیه معتقدند اگر در کوتاه مدت چاره ای برای کاهش سفرها پیدا نشود، اقتصاد ایران با بحران های مختلف رو به رو خواهد شد.
به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، از ماه های پایانی سال ۲۰۱۹ که اولین نمونه از ویروس کرونا در چین مشاهده شد، تمام کشورهای جهان با مشکل انتشار کرونا مواجه گشتند و به منظور کاهش سرعت شیوع، سفرهای توریستی به شکلی قابل توجه کاهش پیدا کرد.
کشورهای توریست پذیر امیدوارند با افزایش سرعت واکسیناسیون ضد کرونا، در ماههای آینده بار دیگر توان پذیرش مسافران جدید را پیدا کنند.5.0 / 5
179
1400/03/19
23:53:10
تگهای خبر: بازار , دلار , دولت , ركود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۹ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش