رئیس اتاق بازرگانی تهران:

یارانه به جیب پولدارها می رود

یارانه به جیب پولدارها می رود به گزارش میزان سنج رئیس اتاق بازرگانی تهران می گوید اصلاح نظام پرداخت یارانه و در اولویت قرار دادن مهار تورم باید بعنوان اولویت های دولت در دستور کار قرار گیرد.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، مسعود خوانساری در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار نمود: یکی از اصلی ترین مسائلی که جامعه و اقتصاد ایران در ماه های گذشته با آن درگیر بوده و هستند مبحث انتشار ویروس کروناست. خوشبختانه در هفته های گذشته روند واردات و تزریق واکسن سرعت گرفته اما ای کاش برخی تصمیم ها زودتر گرفته می شد تا شاهد درگذشت تعدادی زیادی از هموطنان نبودیم.
وی با اشاره به اینکه با سرعت گرفتن واکسیناسیون تعداد زیادی از شهرهای کشور از وضعیت قرمز خارج شده اند، بیان نمود: امیدواریم با تداوم این روند، ریسک مبتلا شدن به کرونا کاهش پیدا کند و اقتصاد ایران هم مانند خیلی از دیگر کشورها از اثرات کرونا خلاص شود.
رئیس اتاق بازرگانی تهران ضمن اشاره به روند جهانی اقتصاد بعد از واکسیناسیون توضیح داد: براوردهای سازمان ملل نشان داده است که در فصل اول سال ۲۰۲۱، رشد صنعتی ۱۲ درصد و در فصل دوم بیشتر از ۱۸ درصد بوده است. در ایران هم تولیدات صنعتی به ترتیب رشد ۸.۴ و ۶.۱ درصد داشته اند.
خوانساری اضافه کرد: رشد اقتصاد ایران در سه ماهه ابتدایی سالجاری هم با احتساب نفت بنا بر اعلام بانک مرکزی ۶.۲ و طبق گزارش مرکز آمار ۷.۶ درصد بوده است که امیدواریم این روند در ماههای آینده هم ادامه یابد.
وی با تکیه بر ضرورت اصلاح برخی روندهای نگران کننده در اقتصاد ایران، تشریح کرد: متاسفانه ما در سالهای گذشته همواره با نرخ بالای تورم مواجه بوده ایم و این مورد در ماه های اخیر هم خویش را نشان داده است. بخش مهمی از این تورم تحت تأثیر رشد نقدینگی و کسری بودجه دولت می باشد. وقتی ۵۰ درصد از درآمدهای کشور در پنج ماهه ابتدایی سالجاری تأمین نشده، دولت چاره ای جز تنخواه گردانی از بانک مرکزی ندارد و همین مساله به رشد تورم منجر می شود.
رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: مهم ترین مبحث امروز باید کاهش سرعت افزایش پایه پولی و مقابله با تورم باشد، چونکه اگر روند فعلی ادامه پیدا کند، ما نگران رشد شدید تورم و افزایش قیمت تمامی کالاها هستیم.
خوانساری ضمن اشاره به اشکالات نظام پرداخت یارانه در ایران، اظهار داشت: آقای مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه، اعلام نموده اند که سالانه ۶۳ میلیارد دلار صرف یارانه انرژی می شود. از طرفی آژانس بین المللی انرژی هم در گزارشی عنوان کرده است که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ در ایران ۹۸۶ میلیارد دلار یارانه انرژی پرداخت شده که به صورت میانگین، سالانه رقمی بیشتر از ۹۸ میلیارد دلار و بالاتر از رقمی است که رئیس سازمان برنامه اعلام نموده اند. با این وجود اگر همان رقم ۶۳ میلیارد دلار را ملاک در نظر بگیریم سهم هر ایرانی از یارانه انرژی حدود ۱۹ میلیون تومان در سال خواهد بود. حالا اگر بتوان این پول یا بخش قابل توجهی از آنرا به صورت هدفمند به اقشار صدمه پذیر رساند، تحول بزرگی در نظام یارانه ای و همینطور اقتصاد کشور رخ می دهد.
او افزود: هم اکنون دهک های بالا و برخوردار بالاترین بهره را از یارانه ها و به صورت خاص یارانه انرژی می برند. برای مثال دهک های پایین ۱.۶ درصد از یارانه بنزین استفاده می نمایند در حالیکه این رقم برای دهک های بالا ۲۱.۸ درصد است، یعنی دهک های برخوردار ۲۰ برابر دهک های صدمه پذیر از یارانه بنزین استفاده می نمایند. در اغلب یارانه ها دیگر هم همین روال وجود دارد و متاسفانه سالیان سال است که این روش ادامه دارد. اثرات این نظام یارانه ای نه تنها کمک به اقشار صدمه پذیر نیست که دامن زدن به اختلافات طبقاتی است که روز به روز بیشتر می شود. یارانه های فعلی با وجود ارقام بالا و فشار سنگین روی منابع کشور، اثر مثبتی در رفاه مردم ندارد و از سوی دیگر سبب می شود دولت هم چنان به کنترل قیمت ها ادامه دهد و از آزادسازی پرهیز کند که نتیجه آن هم افزایش قاچاق کالا و آسیب دیدن بخش تولید در کشور است.
منبع:

5.0 / 5
202
1400/06/30
17:48:46
تگهای خبر: بانك , تولید , دلار , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۵ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش