درخواست اطلاعات برای رفع تعهد ارزی پیله وران

درخواست اطلاعات برای رفع تعهد ارزی پیله وران میزان سنج: مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت در نامه ای از گمرک خواست اطلاعات کوتاژهای صادراتی و وارداتی پیله وران و تعاونی های مرزنشینان را برای رفع تهعد ارزی آنها دریافت کند.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، نرگس باقری، مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت در نامه ای به گمرک با اشاره به این که تصمیمات گرفته شده در ارتباط با موضوع فعال شدن وب سرویس جهت رفع تعهد ارزی شرکت های تعاونی مرزنشینان و پیله وران طی سالهای ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ از طرف گمرک اجرائی نشده، گفته که در خرداد امسال مقرر شده اقدامات لازم توسط سامانه جامع تجارت برای رفع تعهد ارزی شرکت های مذکور و پیله وران، با دریافت اطلاعات کوتاژهای صادراتی و وارداتی آنها و درج در سامانه و ارسال به بانک مرکزی صورت گیرد.
وی همین طور درخواست کرده که این اطلاعات از گمرکات اجرائی دریافت و بصورت تجمیعی به این دفتر ارسال شود.
گفتنی ست هیات دولت در اسفند سال ۱۳۹۹ مصوب کرد، شرکت های تعاونی مرزنشین و پیله وران از محل ارز حاصل از صادرات سالهای ۱۳۹۷ الی ۱۳۹۹ خود مجاز به واردات کالاهای اساسی همچون برنج، چای، دانه های روغنی، مغز گردو، بادام هندی، نهاده های دامی، دام زنده، گوشت گاو و گوساله همین طور میوه های گرمسیری و نارنگی هستند.
بعلاوه واردات کالاهای اساسی و ضروری مورد اشاره توسط شرکت های تعاونی مرزنشین و پیله وران از محل صادرات یکدیگر در سالهای ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ خارج از سهمیه ارزی و مقدار تعیین شده بوده و امکان واگذاری ارز حاصل از صادرات پیله وران و شرکت های تعاونی مرزنشین به سایر پیله وران و شرکت های تعاونی مرزنشین میسر بوده است.
همین طور در امتداد تسهیل واردات اقلام یاد شده، کارت های الکترونیک مبادلات مرزی مرزنشینان استانهای آذربایجان غربی، بوشهر، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، خوزستان، کردستان و هرمزگان بصورت سیستمی برای یک دوره یکساله تا آخر سال ۱۴۰۰ تمدید گردید و بازارچه های مرزی شرق کشور برای واردات کالا از تخفیف سود تجاری ۲۰ درصد برخوردار شدند.
طبق آمارهای سازمان توسعه تجارت در سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ حدود ۱۰ هزار فعال تجاری در زمینه پیله وری و مرزنشینی مبادرت به تجارت کرده اند. بر این اساس حدود ۹۶۰۰ واحد غیرتولیدی و ۱۰۰ واحد تولیدی بوده اند و در مجموع حدود ۱.۵ میلیارد دلار یا ۱.۴ میلیارد یورو تعهد ارزی دارند.
همین طور آمارهای سازمان توسعه تجارت نشان میدهد که بیشترین واحدهای فعال در این عرصه به سه استان سیستان و بلوچستان، کردستان و آذربایجان غربی مربوط است.
منبع:

5.0 / 5
219
1401/05/12
10:09:59
تگهای خبر: بازار , بانك , تجارت , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش