مجتبی حمیدیان؛ مدیرعامل شركت سنگ آهن مركزی ایران؛

مگاصنعتی به نام معدن

مگاصنعتی به نام معدن به گزارش میزان سنج، معدن فقط در فعالیتهای معدنی محدود نمی شود و ایجاد زیرساخت های انرژی و عرضه راهکار برای مسائل زیست محیطی و برعهده معدن است و این موضوعات از معدن یک مگاصنعت ساخته است.به گزارش میزان سنج به نقل از مهر، مجتبی حمیدیان؛ مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران در یادداشتی تحت عنوان مگاصنعتی به نام «معدن» آورده است؛ امروز را در تقویم به روز بزرگداشت معدن نامگذاری کرده اند، روزی که فرصتی است تا در رابطه با یکی از تاثیرگذارترین منابع خدادادی در اقتصاد کشور نکاتی مطرح و نقشه راهی جدید برای آن طراحی نماییم.
بر اساس آخرین مطالعات بین المللی، ایران با برخورداری از ۳/۲۷ تریلیون دلار منابع طبیعی و معدنی، جزو ۱۰ کشور برتر دنیا از حیث غنای طبیعی و معدنی است. در گذشته عنوان می شد که در ایران ۶۸ ماده معدنی وجود دارد، اما مطالعات جدید از آن حکایت می کند که تعداد عناصر موجود در کشور به ۸۱ عنصر رسیده است که این تنوع هم خود در جهان اگر نگوییم بی نظیر، دست کم کم نظیر است.
در فرازی از بیانات رهبری در دیدار با هیأت دولت، از «معدن» بعنوان جایگزین مهم نفت با رویکرد پرهیز از خام فروشی یاد می شود که جایگزین کردن معدن به جای صادرات نفت خام، یکی از راهبردهای مهم ایجاد بازدارندگی اقتصادی هم به حساب می آید.
محور قرار دادن اقتصاد معدن، در هر سه بخش اکتشاف، استخراج و بهره برداری و فرآوری مواد معدنی، چنان تحرّک عظیمی در تمام بخش های اقتصاد ایران بوجود می آورد که این اقتصاد را می تواند به صورت ساختاری مقاوم و تحریم ناپذیر تبدیل کند.
ایران از دیرباز جزو کشورهای پیشرو در حوزه معدن بوده و الان هم با اتکاء به خیل عظیم جوانان تحصیل کرده، صاحب دانش و توانمند میتوان از این ظرفیت خدادادی بیشتر از قبل بهره برد، اما چالش اصلی اینست که بدانیم ریل گذاری افزایش میزان بهره وری معادن از کدام مسیر می گذرد؟
در پاسخ به پرسش فوق باید بدانیم، در چند دهه گذشته باآنکه تحول در معدنکاری سنتی در کشورمان اتفاق افتاده است، اما سرعت حرکت در راه استفاده از فناوری و دانش روز در مقایسه با کشورهای صاحب صنعت معدن کاری شتاب مناسبی نداشته است.
به عنوان نمونه اغلب بهره برداری از معادن بخصوص در حوزه صنعت سنگ آهن و در ادامه تولید فولاد از ذخایر به نسبت سطحی بوده است و کمتر توانسته ایم حفاری های عمیق اکتشافی برای استخراج معادن زیرزمینی داشته و از منابع موجود استفاده حداکثری را ببریم. همینطور سال هاست در گروههای معدنی از استحصال عناصر نادر خاکی صحبت می شود، اما در عمل چه قدم های جدی برداشته شده و چه نقشه راهی ترسیم شده است؟
امروزه یکی از چالش های اصلی در صنایع بزرگ ما افزایش میزان بهره وری، ارزش افزوده و راندمان است. حالا پرسشی که باید طرح نماییم این است: کدام صنعت و حوزه برای این چالش بهترین راهکار ها را عرضه می دهد؟ پاسخ جز همان نکته ای که رهبری هم بارها مطالبه کرده اند، نیست و این صنایع دانش بنیان هستند که می توانند صنعت های بزرگ را کمک کنند تا در مسیری قرار گیرند که ارزش افزوده و میزان بهره وری آنها متفاوت شود و رشد صعودی پیدا کنند.
به عنوان مثال در صنعت معدن امکان خلق ارزش افزوده های جدید با ورود دانش بنیان ها بسیار فراهم است. تولید و بهره وری در این صنایع معدنی با همکاری دانش بنیان ها شتاب صعودی می گیرد و کاهش محسوس هزینه ها را به دنبال دارد که زنجیره کسب وکارهای وابسته به آنرا هم تحت تاثیر قرار می دهد. صنایع دانش بنیان همینطور می توانند شیوه مدیریت خیلی از صنعت های بزرگ و البته سنتی ما را متحول کرده و از منظر سرمایه انسانی هم ارزش افزوده جدیدی ایجاد کنند.
فراموش نکنیم که امروز بخش قابل توجهی از اقتصاد کشور بر دوش معادن است. معدن فقط در فعالیتهای معدنی محدود نمی گردد. تأمین و ایجاد زیرساخت های انرژی (آب، تصفیه فاضلاب، برق، گاز) عرضه راهکار برای مسائل زیست محیطی و غیره … همه برعهده معدن است و این موضوعات از معدن یک مگاصنعت ساخته است که نیاز توجه به آن در لایه های مدیریتی و سیاستگذاری ارشد کشور هم باید فراتر از یک صنعت باشد.


منبع:

5.0 / 5
266
1402/03/01
13:45:41
تگهای خبر: تولید , دلار , دولت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش