پیش نویس لایحه برنامه هفتم توسعه،

هدف گذاری رشد صنعتی ۸ و نیم درصدی در برنامه هفتم

هدف گذاری رشد صنعتی ۸ و نیم درصدی در برنامه هفتم به گزارش میزان سنج، توسط نرخ رشد بخشی در حوزه صنعت در لایحه پیشنهادی برنامه هفتم توسعه ۹.۳ درصد در نظر گرفته شده بود که فقط در سال اول برنامه بیشتر از این رقم محقق شد و بعد به علت شرایط خاص کشور از سال ۱۳۹۷ به بعد، ارقام بسیار پایین تر و حتی منفی در این بخش ثبت شد؛ حالا اما در برنامه هفتم توسعه رشد این بخش ۸.۵ درصد هدف گذاری شده است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، بعد از چند ماه بررسی، گمانه زنی و نگارش، سرانجام از پیش نویس متن لایحه برنامه هفتم توسعه پیشنهادی دولت برای سال ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۶، اوایل هفته جاری رونمایی گردید و بدین سان نمایندگان مجلس بزودی بررسی های خود دراین زمینه را آغاز خواهند کرد.
همچون هدف گذاری های برنامه هفتم، رشد هشت درصدی اقتصاد است و برای رسیدن به این هدف، متوسط نرخ رشد بخشی در حوزه صنعت ۸.۵ درصد تعیین شده است.
در برنامه ششم توسعه هم هشت درصد هدف گذاری شده بود، اما برای رسیدن به این هدف، متوسط نرخ رشد بخشی در حوزه صنعت ۹.۳ درصد تعیین شده بود.
اما این برنامه فقط در سال ابتدای اجرا به هدف رسید. در اصل رشد بخش صنعت در سال ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ به ترتیب ۹.۹، منفی ۸.۲، ۰.۷، ۱.۸ و ۳.۱ درصد ثبت شده است.
طبق گزارش مرکز پژوهش های مجلس، بخش صنعت به سبب شرایط بین المللی خاص کشور و بازگشت تحریم ها از سال ۱۳۹۷ و به تبع آن افزایش هزینه های تأمین مواد اولیه و واسطه، دخالت دولت در بازار و قیمت گذاری دستوری کالاها و تغییرات مکرر مقررات و دستورالعمل ها با چالش های مختلف و کاهش ارزش افزوده مواجه گردید. اما از سال ۱۳۹۸ با اجرای برخی سیاست های حمایتی، باردیگر ارزش افزوده این بخش از رشد مثبت برخوردار شد.
همانطور که اشاره شد در برنامه هفتم رقم پایین تری برای رشد بخش صنعت دیده شده و حالا باید دید چه برنامه هایی برای این اهداف در نظر گرفته خواهد شد.
منبع:

5.0 / 5
252
1402/03/04
12:38:43
تگهای خبر: بازار , توسعه , دولت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش