دبیر كل انجمن صنایع لوازم خانگی مطرح كرد

درخواست تغییر شیوه قیمت گذاری در سازمان حمایت

درخواست تغییر شیوه قیمت گذاری در سازمان حمایت به گزارش میزان سنج، دبیر کل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران با اعلان اینکه روش کاست پلاس که هم اکنون در سازمان حمایت استفاده می شود، درست نیست، اظهار داشت: بر طبق این روش، هر چه هزینه تمام شده محصول در واحدی بالاتر باشد، سود آن بیشتر است و بدین سبب روش باید اصلاح گردد.


عباس هاشمی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به مشکلات قیمت گذاری برای بخش تولید، اظهار داشت: در کشورهای موفق اقتصادی، الگوهای صحیح و روش های دانش محورانه و نتایج آنها را دیدیم. نمی توان در شرایطی که نرخ ارز و قیمت مواد اولیه داخلی تحت کنترل نیست و در مواردی تابع قیمت های جهانی است، برای محصول نهایی قیمت گذاری اعمال کرد.
وی با اعلان اینکه اگر مقرر است نرخها آزاد باشد باید تا زنجیره آخر پروسه ادامه داشته باشد، اشاره کرد: هم اکنون لازم است قدرت خرید مردم تقویت شود.
بگفته دبیر کل انجمن صنایع لوازم خانگی دولت می تواند بدون تصدی گری، بر بازار نظارت کند.
وی با اعلان اینکه ضوابط قیمت گذاری سازمان حمایت نیاز به اصلاح دارد، اظهار داشت: روش کاست پلاس که هم اکنون در سازمان حمایت استفاده می شود، درست نیست، افزود: بر طبق این روش، هر چه هزینه تمام شده محصول در واحدی بالاتر باشد، سود آن بیشتر است. این روش باید اصلاح گردد.
هاشمی همین طور اظهار داشت که تورم در بخش لوازم خانگی از سایر بخش ها کمتر است، اما نباید تصمیم گیری ها به شکلی باشد که سهم این صنعت از کل ارزش افزوده صنعت کم شود.
گفتنی ست تا اوایل سال ۱۴۰۱ پروسه قیمت گذاری کالاها به این شکل بود که تغییر قیمت ۵۰ قلم کالای اساسی، حساس و ضروری مشمول قیمت گذاری پیشین، مستلزم طی پروسه قانونی بود. در اصل این ۵۰ کالا که گوشت قرمز، گوشت مرغ، لبنیات، روغن موتور، پوشاک و لوازم خانگی همچون آنها بود، کالاهای اساسی بودند که از نظر سازمان حمایت در سبد خانوار نقش بالایی داشتند. بدین سبب اگر تولید کننده یا صاحب کالایی می خواست قیمت این ۵۰ کالا را تغییر دهد، اول باید مستندات تغییر قیمت را به سازمان حمایت ارائه می کرد تا کارشناسی و بعد در ستاد تنظیم بازار ابلاغ شود تا افراد بتوانند افزایش قیمت دهند.
اما مردادماه سال قبل نامه ای از حسین فرهیدزاده، رییس سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، به معاونان وزارت صمت منتشر گردید که برمبنای آن مقرر شده بود درخواست افزایش قیمت کالاها در دفاتر تخصصی وزارت صمت و جهاد کشاورزی، سازمان حمایت، کمیسیون اقتصادی دولت و ستاد تنظیم بازار بررسی و تایید گردد و در نهایت به تایید رییس جمهوری برسد. هر چند این مساله کمی پس از انتشار نامه منتفی اعلام شد، اما اظهارات بعدی مسئولان نشان میدهد قسمتی از مراحل آن درحال اجراست.
منبع:

5.0 / 5
289
1402/04/16
13:42:37
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۱ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش