سیمان و فولاد بورسی می مانند؟

سیمان و فولاد بورسی می مانند؟ میزان سنج: وزیر راه و شهرسازی به عنوان متولی خانه سازی در کشور معتقد می باشد عرضه سیمان و فولاد در بورس موجب گرانی این کالاها و افزایش هزینه ساخت مسکن می شود؛ با اینحال روز گذشته اعلام نمود که اگر مقرر است این کالاها در بورس بمانند باید قیمت پایه آنها مدیریت شود. در سوی دیگر وزیر اقتصاد، بورس را بستری شفاف دانسته و می گوید دولت برنامه ای برای خروج سیمان و فولاد از بورس ندارد.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، موضوع بورسی ماندن یا نماندن سیمان و فولاد به یکی از مباحث روز اقتصاد ایران تبدیل گشته تا جایی که دو وزیر در رابطه با این صنایع دیدگاهی متفاوت دارند. بذرپاش ـ وزیر راه و شهرسازی - به عنوان متولی خانه سازی در کشور معتقد می باشد بورس کالا موجب افزایش قیمت سیمان و فولاد می شود و روز گذشته اظهار داشت که بورسی ها علاقه ای به کاهش قیمت این کالاها ندارند.
یک روز پیش از این اظهارنظر بذرپاش، خاندوزی ـ وزیر اقتصاد - ورود کالاهای اساسی به بورس را عبور از مسیر پر از رانت و فساد دهه ۸۰ و ۹۰ درباب این کالاها دانست و اظهار داشت که دولت هیچ تصمیمی برای خروج سیمان از بورس ندارد.
با وجود این، بذرپاش در حاشیه مراسم افتتاح ۱۰ هزار واحد مسکونی در پردیس، ضمن بیان این که با خاندوزی اختلافی ندارد بیان کرد که طبیعتا وزارت اقتصاد نباید مخالف بورس کالا باشد برای اینکه بورس کالا زیرمجموعه این وزارتخانه است. اگر ایشان موافقت می کرد من تعجب می کردم ولی ما از وزارت اقتصاد توقع داریم درباب پیگیری تعهدات نظام بانکی در طرح نهضت ملی مسکن و کاهش قیمت تمام شده مسکن عمل کند.
بگفته وزیر راه و شهرسازی، یکی از لطمه شناسی هایی که انجام دادیم نشان داد عرضه فولاد بطور خاص و بعد از آن سیمان در بورس قیمت این کالاها را بالا می برد. کسانی که سهامداران بورس هستند و افرادی که بورس کالا را تشکیل دادند، خودشان هم دارند کالا را در بورس عرضه می کنند. طبیعتاً این افراد میل به کاهش قیمت ندارند و ما نمی توانیم سرنوشت مردم را به این مسئله گره بزنیم. او اعلام نمود که درباب این که سهامداران بورس کالا چه کسانی هستند و چطور این مسئله شکل گرفته بعدا صحبت می کنم.
جمله آخر بذرپاش نشان میدهد که وی در آینده می خواهد جزییات بیشتری درباره ی عملکرد سهامداران و عرضه کنندگان سیمان و فولاد در بورس کالا بگوید.
اما موافقان بورسی شدن سیمان که عمدتاً مسئولان و تحلیل گران بازارهای مالی هستند، می گویند سهم سیمان و فولاد در قیمت تمام شده ی ساختمان ناچیز است و عمده هزینه تمام شده مسکن به قیمت زمین، دستمزد، عوارض شهرداری، خدمات مهندسی و دیگر کالاهای در رابطه با صنعت ساختمان مربوط می شود.
سید احسان خاندوزی ـ وزیر اقتصاد - اظهار کرده که با توجه به این که مساله بورس کالا به عنوان بستر شفاف نظام توزیع کالاهای اساسی یا کالاهای پایه به انجام می رسد و جزو دستاوردهایی است که ما در آخر دهه های ۸۰ و ۹۰ نسبت به عبور از مسیر پر از رانت و فسادی که قبل از آن وجود داشت به نظام بورس کالا منتقل شدیم دولت فعلا هیچ تصمیمی دراین زمینه ندارد.
در همین راستا، دبیر انجمن صنفی صنعت سیمان با تأکید بر این که عرضه سیمان در بورس کالا، دستاورد بزرگ دولت بود که بساط رانت و دلالی ها را جمع کرد، معتقد می باشد با عرضه مستمری که در نتیجه افزایش تولید مازاد بر تقاضا و تامین مکفی برق در تابستان صورت گرفت، نه فقط افزایش قیمتی رخ نداد، بلکه سیر نزولی قیمت سیمان نیز در بازار شکل گرفت.
وزارت راه و شهرسازی ظاهرا اصراری بر خروج سیمان و فولاد از بورس ندارد و طبق گفته بذرپاش، اگر مقرر است سیمان و فولاد در بورس عرضه گردد، قیمت پایه آن باید مدیریت شود.
او بیان کرده که به دوستان وزارت صنعت، معدن و تجارت گفتیم به هر روشی که خودشان می خواهند در فاز اول برای کاهش قیمت پروژه نهضت ملی مسکن و در فاز دوم برای کل طرح های ساختمانی در کشور مشارکت کنند.
منبع:

5.0 / 5
183
1402/07/07
12:44:02
تگهای خبر: بازار , بانك , بورس , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش