پژوهشگران دانشگاه ام.آی.تی انجام می دهند

تقویت بینایی خودروهای خودران!

تقویت بینایی خودروهای خودران! به گزارش میزان سنج پژوهشگران دانشگاه ˮام.آی.تیˮ تلاش دارند كیفیت تشخیص خودروهای خودران را با كمك یك سیستم جدید تقویت نمایند.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا و به نقل از ام. آی. تی نیوز، وسایل نقلیه خودران كه به سنسورهای مبتنی بر نور تكیه دارند، اغلب برای تشخیص شرایط دشواری مانند مه گرفتار مشكل می شوند، اما حالا پژوهشگران، یك سیستم گیرنده امواج تراهرتز ابداع نموده اند كه می تواند در این شرایط به خودروهای خودران كمك نماید.
امواج تراهرتز را می توان به سادگی از میان مه و ابر تشخیص داد، اما سیستم های لیدار مبتنی بر مادون قرمز كه در خودروهای خودران به كار می روند، این خصوصیت را ندارند.
سیستم تصویربرداری تراهرتز، یك سیگنال ابتدایی را از راه یك فرستنده ارسال می كند. سپس یك گیرنده، جذب و انعكاس امواج تراهرتز را مورد بررسی قرار می دهد و نهایتاً سیگنالی را به یك پردازشگر می فرستد كه تصویر را بازسازی می كند.
در هر حال، به كار بردن سنسورهای تراهرتز در خودروهای خودران، مبحث چالش برانگیزی است. تشخیص حساس و دقیق، به ارسال یك سیگنال باند پایه قوی از جانب گیرنده یا پردازشگر نیاز دارد. سیستم های قدیمی كه از اجزای تولیدكننده این سیگنال ها ساخته شده اند، بزرگ هستند و هزینه بالایی دارند. باآنكه برای این كار، مجموعه سنسورهای نصب شده روی تراشه وجود دارند، اما سیگنال های این ابزار، ضعیف هستند.
پژوهشگران دانشگاه "ام. آی. تی" (MIT) در این پروژه، یك مجموعه دوبعدی از گیرنده های تراهرتز را روی تراشه ای قرار داده اند كه نسبت به تراشه های دیگر حساسیت بیشتری دارد؛ در نتیجه می تواند امواج تراهرتز را بهتر دریافت و تفسیر كند.
آنها برای رسیدن به این هدف، طرحی از "ردیاب های هیتروداین" (heterodyne detectors) عرضه دادند كه معمولاً تركیب آنها با تراشه ها دشوار است. در این پروژه، اندازه ردیاب ها آنقدر كاهش داده شد كه برای قرار گرفتن روی تراشه مناسب باشند. نكته اصلی در این كار، ابداع یك جز فشرده و چند منظوره بود كه بتواند سیگنال های ورودی را به صورت خودجوش تركیب كند و سیگنال های خروجی قوی عرضه نماید.
"رونان هان" (Ruonan Han)، استادیار مهندسی برق و علوم كامپیوتر دانشگاه ام. آی. تی و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: انگیزه اصلی برای این پروژه، ساخت چشمان الكتریكی بهتری برای وسایل نقلیه و پهپادهای خودران است. سنسورهای ارزان قیمت ما می توانند در شرایط ناملایم آب و هوایی، نقش مكمل را برای لیدار بازی كنند.
این پژوهش، در مجله "IEEE Journal of Solid-State Circuits" به چاپ رسید.5.0 / 5
4889
1397/11/25
23:29:59
تگهای خبر: ابزار , تولید , قیمت , كامپیوتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش