رییس اتحادیه دامداران گیلان:

سود گرانی لبنیات به جیب دامدار نمی رود

سود گرانی لبنیات به جیب دامدار نمی رود به گزارش میزان سنج رئیس اتحادیه دامداران گیلان اظهار داشت: دامداران كمتر از قیمت تمام شده تولید، شیر را می فروشند و اصلا سود گرانی لبنیات به جیب دامدار نمی رود.


عباس یوسفی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه هم اكنون برای تولید هر لیتر شیر توسط دامداران استان 3 هزار تومان هزینه می شود، اظهار داشت: طبق قیمت مصوب، دامدار مجبور است كمتر از هزینه تمام شده قیمت تولید، شیر دام خودرا بفروشد و الان به قیمت 2هزار و 390 تومان هر لیتر شیر از دامدار خریداری می شود.
وی با اشاره به اینكه سود گرانی لبنیات به جیب دامدار نمی رود، اضافه كرد: گران شدن نهاده های دامی همچون سبوس كه حدودا افزایش قیمت صد درصدی داشته است از دیگر مشكلاتی است كه دامداران با آن مواجهند.
یوسفی افزود: اگر روند افزایش قیمت سبوس ادامه پیدا كند، در آینده نزدیك شاهد خواهیم بود كه باردیگر دامداران برای تغذیه دامهایشان به نان خشك روی بیاورند.
رئیس اتحادیه دامداران گیلان اظهار داشت: بطور میانگین در گیلان روزانه 150تن شیر تولید می شود و بتازگی همكاری صاحبان كارخانه های لبنی برای خرید شیر از دامداران استان بهتر از گذشته شده است.
وی اشاره كرد: جمعیت دام گیلان نیز در حدود یك میلیون و 280 هزار راس است كه 800راس آن دام سبك و مابقی دام سنگین هستند.
پوسفی با اشاره به اینكه مقرر شده است كه با اجرای طرح بزرگ هویت دام در كشور، آمار دقیق جمعیت دام های كشور مشخص شود، اضافه كرد: این آمار دقیق به ما كمك خواهدنمود تا برنامه ریزی های منسجم تری برای دامداران و دام استان داشته باشیم.
وی با اشاره به اینكه برای پشتیبانی از دامداران استان لازم است تا وام های با سود كم بهره در اختیار این قشر داده شود، اظهار داشت: اعطا وام های با سود 18درصد و یا بالاتر به درد كشاورز و دامدار نمی خورد و ستاندن آن برای این قشر اصلا توجیه اقتصادی ندارد.
رئیس اتحادیه دامدران گیلان اشاره كرد: پشتیبانی از دامداران نه تنها به حفظ اشتغال، تولید شیر و گوشت بیشتر در استان منجر خواهد شد بلكه شاهد خواهیم بود كه جوانان روستایی برای ورود به این عرصه داوطلب شوند و ضمن رونق روستاها، از مهاجرت های روستاییان به شهرها نیز جلوگیری خواهد شد.
منبع:

5.0 / 5
4324
1398/07/11
12:14:21
تگهای خبر: تولید , خرید , قیمت , متر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش