حریری پاسخ داد:

اجرای توافق ۲۵ ساله ایران و چین از کجا شروع می شود؟

اجرای توافق ۲۵ ساله ایران و چین از کجا شروع می شود؟ رئیس اتاق تجاری مشترک ایران و چین می گوید میان امضای توافق 25 ساله ایران و چین و اجرای آن در عمل باید مذاکرات پروژه محور و جزئی در دستور کار قرار بگیرد.


مجیدرضا حریری در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در فروردین ماه امسال، ایران و چین سندی را امضا کردند که نشان دهنده استقبال دو طرف از گسترش همکاریهای راهبردی و طولانی مدت در زمینه های مختلف داشت که قسمتی از آن نیز به اقتصاد مرتبط می شد. این توافق یک نگاه کلی در همکاریهای دو طرفه را نشان میدهد و در ارتباط با پروژه یا طرحی خاص صحبت نمی نماید. درواقع در قالب این سند، دو کشور اعلام آمادگی می کنند که در زمینه های مختلف همچون اقتصاد سطح همکاریهای خودرا بالا ببرند.
وی با اعلان اینکه در زمینه اقتصاد باید تعریف دقیقی از نیازها و همکاریهای متقابل به وجود آید، توضیح داد: ما باید مشخص نماییم که اقتصاد چین برای ما در چه حوزه هایی قابلیت عرضه محصول و خدمات دارد و در مقابل ما در چه حوزه هایی قابلیت صادرات به چین خواهیم داشت. سپس بطور خاص راجع به پروژه های جزئی به جمع بندی برسیم و اجرای توافق از این نقطه شروع شود.
رئیس اتاق تجاری ایران و چین با اشاره به حوزه های گسترده ای که امکان افزایش همکاری ها میان دو کشور در آنها وجود دارد، بیان کرد: ما بطور خاص در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی امکان صادرات به محصول به چین را داریم و از طرف مقابل امکان جذب سرمایه گذار و استفاده از توان شرکت های چینی در پروژه های داخلی ایران نیز وجود دارد. در دیگر بخش های تجاری و خدماتی نیز مقدمات خوبی برای افزایش همکاریهای دو کشور وجود دارد که می توان به شکل جزئی به آنها پرداخت.
حریری افزود: ما در زمینه جذب سرمایه گذاری مستقیم از چین یا استفاده از فاینانس چینی در طرح های داخلی می توانیم از ظرفیت افزایش همکاری ها استفاده نمائیم. برای مثال اگر بنا بر برقی سازی راه آهن تهران – اصفهان است، باید تعریف کرد که از ظرفیت چینی در کدام بخش از این پروژه استفاده خواهیم کرد. در دیگر حوزه ها نیز به همین شکل باید به شکل طرح محور و جزئی برنامه های همکاری میان دو طرف تبیین شود.
وی با اشاره به سفر اخیر وزیر خارجه ایران به چین، تشریح کرد: باتوجه به محدودیت های کرونائی، امکان آنکه هیئت بزرگی از ایران در این سفر وزیر خارجه راه همراهی کنند وجود نداشت اما در جلساتی که در ایام پیش از سفر برگزار شد، وزیر خارجه نظرات و خواسته های بخش های مختلف اقتصادی را دریافت کرد تا در این سفر برمبنای اولویت های اصلی، مذاکره با طرف چینی ادامه پیدا کند. ما بطور خاص در زمینه های بانک، بیمه و تجارت مطالبی داریم که در صورت پیگیری می تواند به افزایش همکاری با چین منجر شود.
رئیس اتاق تجاری ایران و چین اشاره کرد: در این تردیدی وجود ندارد که در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای، بخش مهمی از تقاضای موجود در بازار ایران از چین تامین می شود و بدین جهت باید ما با برنامه ریزی دقیق، آماده باشیم که در صورت کاهش تحریم ها چه خواسته هایی خواهیم داشت. از طرف دیگر در زمینه صادرات به چین نیز طرح هایی مانند برگزاری نمایشگاه دائمی محصولات ایران حداقل در سه نقطه از چین در دستور کار است که با بهبود شرایط کرونائی و کاهش محدودیت ها امکان اجرائی شدن دارد و می توان رابطه اقتصادی دو طرف را برمبنای نیازهای متقابل و همکاریهای دو جانبه به پیش برد.5.0 / 5
541
1400/10/26
12:49:41
تگهای خبر: بازار , بانك , بیمه , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش