کدام کشورها بالاترین تورم را دارند؟

کدام کشورها بالاترین تورم را دارند؟ میزان سنج: اتاق تجاری تهران در تازه ترین گزارش خود به بررسی وضعیت برخی فاکتورهای اقتصادی مانند تورم میان برخی از کشورهای منتخب پرداخته است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، برمبنای بررسی های انجام شده در ماه جولای ۲۰۲۲ در قیاس با ماه مشابه سال قبل، کشور آرژانتین بیشترین تورم را داشته است. در طول این زمان میزان افزایش نرخها در این کشور آمریکای جنوبی نزدیک به ۸۰ درصد بوده است.
در رتبه دوم این جدول، ترکیه قرار گرفته و نرخها در فاصله یک سال ۷۱ درصد در این کشور بالا رفته اند.
بعد از آن ایران با تورم نقطه به نقطه ۵۴ درصدی در تیر ماه قرار گرفته است. البته این عدد در اقتصاد ایران تغییر کرده و برمبنای برآوردی که مرکز آمار از تورم نقطه به نقطه شهریور ماه داشته این عدد به زیر ۵۰ درصد بازگشته است.
همین طور در طول این زمان تورم پاکستان حدودا ۲۵ درصد، لهستان و روسیه ۱۵ درصد، شیلی ۱۳ درصد، ازبکستان ۱۲ درصد و گرجستان نیز ۱۱ درصد بوده است.
در بین کشورهایی که کمترین تورم را داشته اند، عمان با ۲.۶ درصد صدرنشین است و بعد از آن عربستان سعودی و چین با ۲.۷ درصد قرار دارند. اندونزی و قطر تورمی کمتر از پنج درصد داشته اند و تورم عراق و هندوستان نیز حدود پنج درصد بوده است.
آمارها نشان میدهد که میانگین تورم در منطقه یورو حدودا ۹ درصد، در آمریکا ۸.۵ درصد و در آلمان ۷.۵ درصد بوده است.
بررسی تورم اقلام خوراکی و آشامیدنی در ماه آگوست نشان میدهد که زیمباوه با ثبت عدد ۳۵۳ درصدی بالاترین تورم را در این عرصه به خود مختص کرده است. لبنان با ۲۴۰ درصد، ونزوئلا با ۱۳۱ درصد و سریلانکا ۹۱ درصد در رده های بعدی قرار گرفته اند.
همین طور در طول این مدت تورم اقلام خوراکی در ترکیه ۹۰ درصد، ایران ۸۱ درصد، آرژانتین ۶۶ درصد و مولداوی ۳۸ درصد بوده است.
اتاق تجاری تهران وضعیت رشد اقتصادی پنج کشور در فصل دوم سال ۲۰۲۲ را نیز بررسی نموده است. در طول این مدت، رشد اقتصادی هند، جهشی جدید را تجربه کرده و عربستان سعودی نیز برای دومین فصل متوالی رشد اقتصادی دو رقمی را ثبت کرده است.
با وجود تحریم های آمریکا، رشد اقتصادی ایران نیز همچنان مثبت باقی مانده از ۲.۲ درصد در فصل نخست سال جاری میلادی به ۳.۸ درصد در فصل دوم این سال رسیده است.
منبع:

5.0 / 5
298
1401/07/07
12:30:21
تگهای خبر: متر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش