پسابی كه بر سرش دعواست

پسابی كه بر سرش دعواست میزان سنج: مدیر عامل آب منطقه ای یزد با اشاره به اعلام اخطارهایی به صاحبان تخصیص سهم پساب به علت عدم استفاده از سهم خود تابحال كه منجر به ایجاد مانداب كنونی در منطقه تصفیه خانه یزد شده است، از تصمیم وزارت نیرو برای تزریق پساب تصفیه خانه یزد به منابع آب زیرزمینی در قالب یك طرح پایلوت كشوری اطلاع داد.


محمد مهدی جوادیان زاده در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، میزان ورودی كنونی فاضلاب به تصفیه خانه شهر یزد را معادل 250 لیتر در ثانیه یا 8 میلیون مترمكعب در سال خواند و اظهار نمود: البته بخشی از این پساب بعد از تصفیه در مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.
وی در این باره عنوان كرد: تخصیص پساب یزد در سال های گذشته به صورت كامل به بخش های گردشگری، منابع طبیعی و تعدادی از صنایع و معادن استان داده شده است اما به علت عقب ماندن در فرایند پیشرفت فیزیكی برخی از این طرح ها، تابحال نتوانسته اند از پساب سهم خویش استفاده كنند بنابراین این بخش از پساب باقی مانده، به صورت ماندآب در محل تصفیه خانه به چشم می آید.
این مسئول ادامه داد: اخیرا در چند نوبت اخطارهایی به صاحبان تخصیص، داده شده است تا سهم پساب خویش را انتقال داده یا این كه قرارداد بین آن ها فسخ شود.
وی مرتبط با علت تاخیر بوجود آمده در تخصیص مجوز استفاده از پساب برای بخش های متقاضی هم بیان كرد: تخصیص ها به صورت كامل در اختیار بخش های مختلف گذاشته شده است و هم اكنون در تلاشیم تا سهم هر بخش توسط آن بخش به مصرف برسد و تعدادی از فعالیت های موقت صنعتی یا خدماتی كه قادر به رفع نیاز خویش با پساب نیستند، از این محل تأمین خواهند شد.
جوادیان زاده با اشاره به مجاورت دریاچه فاضلاب با كمپ های كویرنوردی و تاثیرات سویی كه به لحاظ اجتماعی و فرهنگی در اذهان گردشگران داخلی و خارجی نسبت به یزد كم آب برجای می گذارد، اظهار داشت: در سال قبل طرحی تهیه شده كه هم اكنون توسط مشاور در مراحل نهایی مطالعه قرار دارد و برپایه این طرح بخشی از پساب با تصفیه تكمیلی و گندزدایی بصورت تغذیه مصنوعی در داخل منابع آب زیرزمینی تزریق خواهد شد تا از این طریق بخشی از افت منابع آب زیرزمینی جبران شود.
وی با بیان این كه طرح مذكور یكی از مترقی ترین روش های استفاده از پساب تصفیه شده در دنیاست، اضافه كرد: این طرح از طرح های سیزده گانه ای است كه وزیر نیرو به همراه وزرای جهاد كشاورزی، صنعت معدن و تجارت و رییس سازمان حفاظت محیط زیست به ریاست محترم جمهور پیشنهاد داده شد كه استان یزد یكی از استان های پایلوت برای انجام این كار است.
5.0 / 5
4512
1397/03/06
13:54:48
تگهای خبر: صنعت , متر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۱ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش